Internetový veľkoobchod VYKURUJEM.SK

Výkon sušičov rúk 1 200 – 4 800 W: čo reálne znamená pre čas osušenia a spotrebu energie

Výkon sušičov rúk 1 200 – 4 800 W: čo reálne znamená pre čas osušenia a spotrebu energie

Keď sa montážna firma rozhoduje, ktorý sušič rúk navrhne investorovi, výkon v kW je prvé číslo, ktoré padne na stôl. Predajcovia ho radi uvádzajú vo veľkých písmach, ale málokedy vysvetlia, čo skutočne znamená v praxi – ako dlho trvá jedno osušenie, koľko to stojí za rok, aký to má vplyv na dimenzovanie elektroinštalácie a či je vôbec zmysluplné inštalovať 4 800 W zariadenie namiesto 1 200 W. Tento článok rozoberá práve tieto otázky tak, ako ich vidí technik, ktorý má za sebou desiatky zákaziek – od firemných kúpeľní cez školské jedálne až po zdravotnícke priestory.

Fyzika osušenia: čo sa reálne deje s rukami pod prúdom vzduchu

Osušenie rúk je termodynamický a aerodynamický problém zároveň. Vrstva vody na povrchu kože musí zmeniť skupenstvo (výpar) alebo byť mechanicky odtlačená od povrchu (tryskový efekt). Oba javy sú závislé od výkonu, ale každý inak.

Pri teplovzdušných sušičoch – teda klasických boxoch s odporovým telesom a axiálnym ventilátorom – je primárnym mechanizmom výpar. Energia sa dodáva ohrevom vzduchu, čo zvyšuje jeho kapacitu pre absorpciu vlhkosti a zároveň urýchľuje difúziu vodných molekúl z povrchu kože. Rýchlosť výparu závisí od teploty vzduchu, jeho relatívnej vlhkosti a rýchlosti prúdenia. Platí zjednodušená závislosť:

Q_výpar = α × A × (T_vzduch − T_povrch)

kde α je súčiniteľ prestupu tepla (W/m²K), A plocha rúk (cca 0,04–0,06 m² pri obojstrannom osušení) a teplotný rozdiel je hnacou silou. Z tohto dôvodu nestačí iba zvyšovať teplotu – pri 60 °C vzduchu a 37 °C pokožky je teplotný gradient len 23 K, čo fyzicky limituje rýchlosť výparu bez ohľadu na to, koľko wattov spotrebuje odporové teleso.

Pri tryskových sušičoch je mechanizmus odlišný: vysokorýchlostný prúd vzduchu (250–700 km/h na tryske) mechanicky strhuje kvapky vody z povrchu kože. Osušenie prebieha prevažne mechanicky, nie tepelne. Preto tryskové sušiče môžu dosiahnuť rovnako krátky čas osušenia pri nižšej teplote výstupného vzduchu – ale za cenu vyššieho hlukového výkonu a potreby turbínového motora.

Mechanizmus osušenia: teplovzdušný vs. tryskový sušič Teplovzdušný T = 55–70 °C v = 8–15 m/s výpar vlhkosti Tryskový T = 40–60 °C v = 70–180 m/s mechanické strhávanie

Prehľad výkonových tried: 1 200, 1 800, 2 100 a 4 800 W

Na slovenskom a českom trhu sa reálne stretávate so štyrmi základnými výkonovými úrovňami. Každá z nich má svoje opodstatnenie v konkrétnom type prevádzky.

1 200 W – nízky výkon pre málo frekventované priestory

Sušiče s príkonom okolo 1 200 W sú navrhnuté pre priestory s nízkou frekvenciou používania: kancelárske toalety pre 10–20 osôb, prevádzky s výnimočnou návštevnosťou, domové spoločné priestory. Typický čas osušenia sa pohybuje od 35 do 50 sekúnd, čo v porovnaní s papierovými utierkami nie je zanedbateľné, ale z hľadiska energetickej úspornosti je táto trieda najpriaznivejšia. Jednou z nevýhod je dlhý čas jedného cyklu – ak prídu dvaja používatelia krátko po sebe, vzniká rad.

V praxi sa 1 200 W sušiče objavujú v hotelových izbových kúpeľniach (kde sa k sušiču dostaví naraz zvyčajne jedna osoba) alebo v malých kanceláriách. Elektroinštalačne ich zvyčajne možno zapojiť na okruh s 10 A istením (230 V × 10 A = 2 300 W, výkon 1 200 W je s rezervou). Pri dlhšom nepretržitom chode je dôležité overiť tepelné dimenzovanie kábla.

1 800 W – najčastejšia stredná trieda

Táto výkonová trieda je v praxi zrejme najrozšírenejšia. Čas osušenia klesá na 25–35 sekúnd, čo je pre bežné komerčné prevádzky prijateľné. HAKL SR 1,8kW sušič na ruky je typickým predstaviteľom tejto kategórie – kombinuje odporové teleso 1 800 W s axiálnym motorom, automatickým infrasenzorovou spúšťou a odolným krytom pre komerčné prostredie. Z hľadiska dennej spotreby pri 100 cykloch (každý 30 sekúnd aktívneho chodu) vychádza denná spotreba na 100 × (1 800/3 600) × 30/60 = 1,5 kWh, čo pri cene 0,20 €/kWh predstavuje 0,30 € denne, teda cca 110 € ročne pri celoročnej nepretržitej prevádzke.

2 100 W – vyšší výkon pre stredne frekventované priestory

HAKL SR2100 sušič rúk s príkonom 2 100 W posúva čas osušenia na 20–28 sekúnd. Rozdiel oproti 1 800 W nemusí byť na prvý pohľad dramatický, ale v prevádzkach s frontovým zaťažením – napríklad firemná jedáleň počas prestávky – skrátenie o 5–8 sekúnd znamená, že jeden prístroj obslúži o 15–20 % viac osôb za rovnaký čas. Inými slovami, pri rovnakom priestore a investícii sa tento model vyplatí všade tam, kde je špičkové zaťaženie vyššie ako 30–40 osôb za hodinu na jedno zariadenie.

Elektricky 2 100 W pri 230 V predstavuje prúd 9,13 A – stále sa zmestí na 10 A istenie, ale s minimálnou rezervou, preto väčšina projektantov odporúča dimenzovať na 16 A. Kábel minimálne 2,5 mm² Cu, trasa bez znižovania nosnosti.

4 800 W – tryskové sušiče pre vysoké zaťaženie

Príkon 4 800 W je doménou tryskových sušičov. HAKL SR JET 4800 sušič na ruky s HEPA filtrom je príkladom zariadenia, kde výkon neznamená iba viac tepla – turbínový motor generuje vysokorýchlostný prúd vzduchu, ktorý dokáže osušiť ruky za 8–12 sekúnd. Takýto čas je zásadnou zmenou paradigmy: jeden sušič zvládne obsluhovať 5–6× viac osôb za hodinu ako 1 200 W zariadenie.

Treba však rátať s vyššími inštalačnými nárokmi: 4 800 W / 230 V = 20,87 A, teda istenie minimálne 25 A, kábel 4 mm² Cu pre trasy do 15 m. V mokrých priestoroch to znamená dôkladnú koordináciu s hlavným elektroprojektom. V priestoroch s napätím 400 V a trojfázovým napájením je možné rozdeliť záťaž – ale väčšina sušičov tejto kategórie je primárne jednofázová, takže to treba overiť v dokumentácii konkrétneho modelu.

Čas osušenia vs. príkon (orientačné hodnoty) 0 s 10 s 20 s 30 s 40 s ~42 s 1 200 W ~30 s 1 800 W ~24 s 2 100 W ~10 s 4 800 W Čas osušenia (s)

Výpočet reálnej spotreby energie: metodika a príklady

Najčastejšia chyba pri hodnotení energetickej nákladnosti sušičov je použiť príkon × hodiny prevádzky. To je nezmysel, pretože sušič beží len počas aktívneho cyklu, nie celý deň. Správny postup je:

  • Zistite denný počet cyklov (N) – z projektu, z normatívov obsadenia priestoru alebo z meraní na existujúcej prevádzke.
  • Zistite priemerný aktívny čas jedného cyklu (t) v sekundách – závisí od nastavenia časovača a od reálneho správania používateľov. V praxi je to 60–80 % z času osušenia, keďže mnohí používatelia odtiahnu ruky skôr.
  • Vypočítajte dennú spotrebu: W_deň = P × N × t / 3 600 000 (kWh)
  • Ročná spotreba a náklady: W_rok = W_deň × počet prevádzkových dní.

Príklad A – firemná kúpeľňa, 50 osôb, jedno WC: 50 návštev × 2 osušenia/osoba/deň = 100 cyklov denne. Pri 1 800 W a priemernom aktívnom čase 28 sekúnd: W_deň = 1 800 × 100 × 28 / 3 600 000 = 1,4 kWh. Ročne (250 pracovných dní) = 350 kWh, čo pri 0,22 €/kWh predstavuje 77 €/rok.

Príklad B – rýchle občerstvenie, 300 zákazníkov/deň: Predpoklad 50 % používanie sušiča (150 cyklov). Pri 4 800 W a 10 sekundách aktívneho času: W_deň = 4 800 × 150 × 10 / 3 600 000 = 2,0 kWh. Ročne (360 dní) = 720 kWh = 158 €/rok. Napriek 2,67× vyššiemu príkonu je spotreba len 1,43× vyššia – pretože tryskový sušič beží oveľa kratšie na jeden cyklus.

Príklad C – nákupné centrum, toalety s 800 cyklami/deň: Tu sa výhodnosť tryskového sušiča prejaví naplno. Pri 1 800 W × 30 s × 800 cyklov = 12 kWh/deň. Pri 4 800 W × 10 s × 800 cyklov = 10,67 kWh/deň. Tryskový sušič spotrebuje menej – a zvládne zaťaženie bez čakania, čo pri takomto objeme čas obsluhy dramaticky skráti.

Denná spotreba energie (kWh) – 100 vs. 800 cyklov 100 cyklov/deň 800 cyklov/deň 0 5 10 15 1 200 W 1 800 W 2 100 W 4 800 W kWh / deň

Vplyv výkonu na dimenzovanie elektroinštalácie

Z hľadiska elektroprojektu nie je výkon sušiča len číslo v technickej karte – je to vstupný parameter pre dimenzovanie prípojky, voľbu istiacich prvkov, posúdenie úbytku napätia a koordináciu s ďalšími spotrebičmi na tom istom okruhu. V súlade s STN 33 2000-7-701 a príslušnými normami platia tieto zásady:

  • 1 200 W / 230 V ≈ 5,2 A: Postačuje okruh s 10 A istením (B alebo C charakteristika) a kábel 1,5 mm² Cu, ak trasa nepresahuje 20 m a nenachádza sa v tepelnej izolácii.
  • 1 800 W / 230 V ≈ 7,8 A: Odporúčaný istič 10 A (C char.), kábel 1,5 mm² Cu pre kratšie trasy; pri trase nad 15 m alebo súbehu s iným spotrebičom prechod na 2,5 mm².
  • 2 100 W / 230 V ≈ 9,1 A: Istič 10 A je technicky prípustný, ale bez rezervy. Štandardná prax je 16 A (B char.), kábel 2,5 mm² Cu. Kontrola úbytku napätia na trase povinná pri dlhších rozvodoch.
  • 4 800 W / 230 V ≈ 20,9 A: Istič minimálne 25 A (B char.), kábel 4 mm² Cu pre trasy do 20 m, pri dlhšej trase 6 mm². Prúdový chránič 30 mA povinný v mokrých priestoroch (zóna 2 a 3 v zmysle STN 33 2000-7-701). V praxi je tento výkon vhodné riešiť ako samostatný okruh.

Dôležitým faktorom je aj krytie. Pre typické toaletné priestory sa sušiče montujú v zóne 3 (vzdialenosť od sprchy/umývadla 0,6–2,4 m), kde sa vyžaduje minimálne IP X4. Väčšina komerčných sušičov spĺňa IP X4, niektoré vyšší stupeň. Podrobnejšie sa tejto problematike venuje článok Elektroinštalačné požiadavky pre sušiče rúk: istenie, krytie IP a pripojenie v mokrých priestoroch v tomto Vedomostnom centre.

Čas osušenia v kontexte priepustnosti prevádzky

Čas osušenia sám o sebe nie je kritérium – dôležitá je priepustnosť (throughput), teda koľko osôb dokáže jeden sušič obslúžiť za hodinu. Výpočet je jednoduchý:

Priepustnosť = 3 600 s / (čas osušenia + čas prechodu medzi používateľmi)

Čas prechodu (presun k sušiču, polohenie rúk, odchod) sa pohybuje od 5 do 15 sekúnd podľa dispozície priestoru. Zjednodušene predpokladajme 10 sekúnd.

Výkon Čas osušenia Celkový cyklus (+10 s) Priepustnosť (os./hod.) Príkon
1 200 W 42 s 52 s 69 1 200 W
1 800 W 30 s 40 s 90 1 800 W
2 100 W 24 s 34 s 106 2 100 W
4 800 W (tryskový) 10 s 20 s 180 4 800 W

Z tabuľky je zrejmé, že tryskový 4 800 W sušič zvláda 2,6× viac osôb za hodinu ako 1 200 W zariadenie. Keď investor vyžaduje pokrytie špičkovej záťaže bez inštalácie druhého kusu, je 4 800 W kategoricky správna voľba napriek vyšším inštalačným nákladom.

HAKL SR AB19: automatická regulácia výkonu ako kompromis

Zaujímavý prístup predstavuje HAKL SR AB19, ktorý kombinuje automatické riadenie s výkonovou adaptáciou. V praxi to znamená, že zariadenie nefunguje stále na maximálnom príkone, ale prispôsobuje teplotu a rýchlosť vzduchu aktuálnej potrebe. Pri nižšom zaťažení (napr. rano pri nástupe do práce) pracuje ekonomickejšie, pri špičkovej záťaži sa prepína do plného výkonu. Táto logika je bežná v regulovaných systémoch HVAC, ale v sušičoch rúk je stále skôr prémiovou funkciou ako štandardom.

Pre montážnu firmu je dôležité vedieť, že takéto zariadenia majú zložitejšiu riadiacu elektroniku, čo má dva dôsledky: pri poruche je diagnostika náročnejšia a výmena elektronického modulu drahšia ako výmena jednoduchého odporového telesa. Zároveň však dlhšia životnosť odporového telesa (pracuje na nižšom zaťažení väčšinu času) môže predĺžiť servisný interval. Podrobnejšie servisné poznatky ku konkrétnym poruchám nájdete v článku Typické poruchy sušičov rúk HAKL: nefunkčný senzor, prehrievanie a výmena odporového telesa.

Faktory, ktoré výkon nezachytí: teplota vzduchu, vlhkosť a konštrukcia nasávacieho otvoru

Číselná hodnota príkonu je iba súhrnnou charakteristikou – reálna účinnosť osušenia závisí od niekoľkých ďalších parametrov, ktoré datasheet nemusí zdôrazňovať:

  • Teplota výstupného vzduchu: Regulovateľná alebo fixná? Fixná teplota nastavená na 70 °C môže byť v letnom prostredí s izbovou teplotou 28 °C príliš agresívna (pocit pálenia), v zimnej neokurovanej chodbe pri 12 °C naopak nestačí na efektívne sušenie.
  • Relatívna vlhkosť v priestore: Ak je v toaletách vysoká vlhkosť (napr. kombinácia so sprchou alebo slabou ventiláciou), schopnosť vzduchu absorbovať ďalšiu vlhkosť z rúk je obmedzená. Výpar je spomalený bez ohľadu na príkon sušiča. Riešením je zlepšenie vetrania, nie zvyšovanie príkonu.
  • Aerodynamika nasávacieho otvoru a filtra: Zanesený filter (pri sušičoch s filtráciou) alebo zablokovaný nasávací otvor zvyšuje odpor, znižuje prietok vzduchu a reálny výkon klesá pri nominálnom príkone. Zariadenia s HEPA filtrom (ako HAKL SR JET 4800) vyžadujú pravidelné čistenie filtra – odporúčaný interval je typicky 3–6 mesiacov pri bežnom zaťažení, podrobnosti v článku Čistenie a dezinfekcia sušičov rúk v prevádzke.
  • Umiestnenie sušiča: Sušič umiestnený v rohu s malým priestorom pred ním (menej ako 30–40 cm) spôsobuje recirkuláciu vlhkého odpadového vzduchu späť do nasávania, čo znižuje efektivitu bez ohľadu na príkon.
  • Teplota rúk používateľa: Pri 1 800 W teplovzdušnom sušiči je teplotný rozdiel medzi vzduchom a pokožkou hlavnou hnacou silou výparu. Ak má používateľ studené ruky (napr. po zimnom pobyte vonku), teplotný rozdiel je väčší a osušenie paradoxne prebehne rýchlejšie.
Faktory ovplyvňujúce reálnu efektivitu osušenia Reálny čas osušenia Príkon (W) hlavný, nie jediný Vlhkosť vzduchu obmedzuje výpar Prietok / rýchlosť stav filtra, motor Teplota vzduchu regulácia / fixná Umiestnenie / dispozícia recirkulácia, priestor pred

Porovnanie celkových nákladov životného cyklu (TCO)

Rozhodnutie o výkone sušiča by malo vychádzať z analýzy celkových nákladov životného cyklu (Total Cost of Ownership), nie len z obstarávacej ceny. Pre 10-ročný horizont a prevádzku 250 dní/rok s 200 cyklami/deň platia tieto orientačné hodnoty (ceny elektrickej energie 0,22 €/kWh, predpokladané servisné náklady):

Položka 1 200 W 1 800 W 2 100 W 4 800 W (tryskový)
Obstarávacia cena (orient.) 80–130 € 100–160 € 110–180 € 250–450 €
Ročná spotreba el. (200 c/d, 250 dní) 700 kWh 750 kWh 700 kWh 667 kWh
Ročné náklady na el. energiu 154 € 165 € 154 € 147 €
Priem. ročné servisné náklady 15–25 € 15–25 € 15–25 € 30–50 € (filter, motor)
TCO za 10 rokov (orient.) 1 840–2 080 € 1 950–2 260 € 1 850–2 130 € 2 230–2 720 €

Záver z TCO analýzy je prekvapivý: rozdiel v celkových 10-ročných nákladoch medzi 1 200 W a 4 800 W zariadením je relatívne malý (cca 400–600 €), pričom tryskový sušič ponúka dramaticky vyššiu priepustnosť. Ak by prevádzka pri nižšom výkone musela doinštalovať druhý sušič (náklady 100–200 € + inštalácia 150–300 €), ekonomická výhoda vyššieho príkonu je zrejmá.

Výber výkonu podľa typu prevádzky: praktické odporúčania

Na základe praktických skúseností z rôznych typov zákaziek možno výkonové triedy priradiť k typom prevádzok nasledovne:

  • Kancelárie do 30 osôb, WC s 1 kabinetom: 1 800 W postačuje, 1 200 W je prijateľné ak sa kúpeľňa používa nesúsledne.
  • Stredne veľká reštaurácia (50–100 miest): Minimálne 2 100 W, ideálne dva kusy 1 800 W pri dvoch umývadlách. Pri jednom sušiči pre obe pohlavné toalety tryskový 4 800 W.
  • Rýchle občerstvenie, food court: Výhradne tryskový 4 800 W, jeden kus na každé umývadlo pri zaťažení nad 200 cyklov/deň.
  • Škola, jedáleň, telocvičňa: 2 100 W alebo 4 800 W v závislosti od počtu žiakov. Pri 500+ žiakoch v jednej škole je tryskový sušič pri každom bloku umývadiel nevyhnutnosťou.
  • Nemocnica, zdravotnícka ordinácia: HEPA filtrácia povinná – tryskový sušič s HEPA filtrom (napr. HAKL SR JET 4800). Podrobnosti v článku HEPA filtrácia v sušičoch rúk: kedy je povinná a čo hovorí norma EN 60335-2-23.
  • Hotel, wellness, SPA: 1 800–2 100 W v izbových kúpeľniach, 4 800 W v spoločných priestoroch pri bazéne alebo v kúpeľnom krídle.
  • Priemyselná prevádzka, výrobný závod: Závisí od počtu pracovníkov na zmenu a od hygienických predpisov prevádzky. Pri potravinárskej výrobe (HACCP) je HEPA filtrácia nutná aj pri menšom zaťažení.

Nastaviteľný výkon a dvojstupňové zariadenia

Niektoré modely umožňujú fyzické nastavenie výkonu prepojkou alebo DIP prepínačom priamo v rozvodnej skrini zariadenia. Napríklad zariadenie nominálne 2 100 W môže mať nastavenie na 1 400 W pre nízku sezónu (letné mesiace, prázdniny). Toto nie je marketingová funkcia – pri dlhodobom prevádzkovaní v priestoroch so sezónnym zaťažením šetrí to reálne peniaze a predlžuje životnosť odporového telesa, keďže tepelné namáhanie závisí od teploty glóbusového termometra a nie len od príkonu.

Montážna firma by mala pri odovzdaní zariadenia zaevidovať aktuálne nastavenie výkonu do servisného protokolu. Pri následnej poruche (napr. aktivácia tepelnej poistky) je znalosť nastavenia kľúčová pre správnu diagnostiku.

Hlučnosť ako vedľajší produkt výkonu

Výkon a hlučnosť nie sú v lineárnom vzťahu, ale úzko súvisia. Vyšší prietok vzduchu (potrebný pre väčší výkon) znamená vyššie hlukové emisie. Teplovzdušné 1 200 W sušiče produkujú typicky 65–70 dB(A) vo vzdialenosti 1 m, 2 100 W modely 72–76 dB(A) a tryskové 4 800 W zariadenia môžu dosahovať 78–85 dB(A). V nemocničných chodbách alebo luxusných hoteloch môže byť hlučnosť rozhodujúcim parametrom, ktorý preváži ekonomickú výhodu vyššieho výkonu. Hlukové požiadavky podľa typu prevádzky rozoberá podrobne článok Sušič rúk v reštaurácii, nemocnici alebo škole: hlučnosť, hygiena a výber podľa typu prevádzky.

Najčastejšie otázky montážnikov

Prečo 4 800 W tryskový sušič môže byť energeticky úspornejší ako 1 800 W teplovzdušný pri rovnakom počte cyklov?

Pretože spotreba energie = príkon × aktívny čas. Tryskový sušič s 4 800 W aktívne pracuje iba 10 sekúnd na cyklus, kým 1 800 W teplovzdušný beží 30 sekúnd. Celková spotreba na jeden cyklus: tryskový = 4 800 × 10 / 3 600 = 13,3 Wh, teplovzdušný = 1 800 × 30 / 3 600 = 15 Wh. Tryskový je v tomto scenári o 11 % úspornejší napriek 2,67× vyššiemu príkonu. Pri vyššom počte cyklov (nad 200/deň) sa rozdiel ešte viac prejavuje v prospech tryskového.

Môžem zapojiť 4 800 W sušič na existujúci okruh pre 1 800 W zariadenie?

Vo väčšine prípadov nie. Existujúci okruh pre 1 800 W má typicky istenie 10 A a kábel 1,5 mm² Cu. Pre 4 800 W (≈ 21 A) potrebujete minimálne 25 A istič a kábel 4 mm² Cu. Zákazku je nutné riešiť ako novú elektrickú prípojku s príslušnou revíziou. Ignorovanie tohto požiadavku by spôsobilo trvalú aktiváciu tepelného ističa alebo v horšom prípade termické poškodenie kábla.

Ako dlho trvá reálne osušenie rúk, nie len čas uvedený výrobcom?

Výrobcovia uvádzajú idealizované podmienky: suché laboratórne prostredie, štandardné množstvo vody (zvyčajne 3–5 ml na obe ruky), optimálna vzdialenosť rúk od trysiek. V praxi – po normálnom umytí rúk s väčším množstvom vody, pri zvýšenej vlhkosti priestoru alebo pri chybnom polohovaní rúk (ďaleko od trysiek) – môže byť reálny čas o 30–50 % dlhší. Deklarovaný čas osušenia slúži na porovnávanie modelov medzi sebou, nie ako absolútna prevádzkový hodnota.

Ovplyvňuje príkon sušiča výber prúdového chrániča?

Hodnota citlivosti prúdového chrániča (30 mA pre mokré priestory) nezávisí od príkonu zariadenia. Závisí od typu priestoru a od normatívnych požiadaviek (STN 33 2000-7-701). Vypínací prúd chrániča musí byť koordinovaný s inštalačným ističom – chránič musí vybaviť skôr, ako istič. Pri 4 800 W zariadení na 25 A istení je bežnou praxou použitie kombinovaného ochranného prvku (RCD/MCB) s hodnotou 25 A / 30 mA.

Je výhodné inštalovať zariadenie s regulovateľnou teplotou

Máte otázku k tejto téme?

Neviete sa rozhodnúť alebo riešite konkrétnu situáciu vo vašej domácnosti? Napíšte nám - radi poradíme.

Nevypĺňajte toto pole:
Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz.