Internetový veľkoobchod VYKURUJEM.SK

Elektroinštalačné požiadavky pre sušiče rúk: istenie, krytie IP a pripojenie v mokrých priestoroch

Elektroinštalačné požiadavky pre sušiče rúk: istenie, krytie IP a pripojenie v mokrých priestoroch

Sušič rúk je z pohľadu elektrikára a inštalatéra zdanlivo banálny spotrebič – zapojiť, pripojiť, hotovo. V praxi je to však jeden z najčastejších zdrojov problémov pri revíziách a kolaudáciách, pretože sa inštaluje presne tam, kde normy kladú na elektrickú inštaláciu najprísnejšie požiadavky: v kúpeľniach, umývarňach, toaletách a iných mokrých priestoroch. Chybné istenie, poddimenzovaný prívod, nevhodný stupeň krytia IP alebo ignorovanie zón bezpečnosti sú chyby, ktoré revízny technik nájde v zápisnici a investor zaplatí opravou. Tento článok rozoberá tému systematicky – od normatívnej základne cez dimenzovanie prívodu až po praktické rozvádzačové riešenia a typické chyby zo zákaziek.

Normatívna základňa: čo platí na Slovensku

Základným dokumentom pre elektrickú inštaláciu v mokrých priestoroch je súbor noriem STN 33 2000 (harmonizovaný s IEC 60364), konkrétne časť STN 33 2000-7-701 „Požiadavky pre osobitné inštalácie alebo priestory – Kúpeľne a sprchy". Pre samotné zariadenie – sušič rúk – platí STN EN 60335-2-23, ktorá stanovuje bezpečnostné požiadavky pre spotrebiče určené na sušenie rúk vrátane požiadaviek na krytie, izoláciu a ochranu pred prehriataním. Obe normy je potrebné chápať ako celok: norma pre inštaláciu určuje, čo musí spĺňať prívod a jeho ochrana, norma pre výrobok určuje, čo musí spĺňať samotný spotrebič.

V komerčných priestoroch – reštaurácie, nemocnice, školy, úrady – vstupuje do hry aj vyhláška MV SR č. 94/2004 Z. z. o technických požiadavkách na protipožiarnu bezpečnosť pri výstavbe a pri užívaní stavieb, ktorá nepriamo ovplyvňuje výber istiacich prvkov (selektivita, typy ističov). Na zariadenia pre verejné toalety prístupné osobám so zdravotným postihnutím sa vzťahuje vyhláška č. 532/2002 Zb., ktorá rieši okrem výšky inštalácie aj celkové priestorové usporiadanie – viac o výškach montáže nájdete v sprievodnom článku Montáž sušiča rúk na stenu: výšky podľa vyhlášky 532/2002 Zb. a kotvenie do rôznych materiálov.

Zóny bezpečnosti v mokrých priestoroch podľa STN 33 2000-7-701

Norma STN 33 2000-7-701 rozdeľuje priestory kúpeľní a spŕch do troch zón (0, 1, 2), pričom každá zóna definuje, aké elektrické zariadenia a s akým krytím IP môžu byť v danej zóne umiestnené. Pochopenie tejto zonácie je kľúčové pre správne umiestnenie sušiča rúk aj jeho prívodu.

VAŇA / SPRCHA Zóna 0 Zóna 1 do 0,6 m od okraja, do 2,25 m výška Zóna 2 0,6–2,4 m od okraja Mimo zón Sušič rúk min. IP20 Zóna 0: IP X7 | Zóna 1: IP X4 | Zóna 2: IP X4 | Mimo zón: IP X0 (min. IP20 prax) Sušič rúk sa inštaluje výhradne mimo zón 0, 1, 2 – alebo v zóne 2 s IP44+

Zóna 0 predstavuje vnútorný priestor vane alebo sprchového boxu. Sem nesmie byť inštalovaný žiadny sušič rúk a ani žiadny vypínač, zásuvka alebo rozvádzačová krabica. Elektrické zariadenia sú tu povolené len pri napätí do 12 V AC (bezpečné malé napätie SELV) a s krytím minimálne IP X7.

Zóna 1 je priestor priamo nad vaňou alebo sprchovým boxom do výšky 2 250 mm od podlahy a do vzdialenosti 0 až 600 mm od vonkajšieho okraja vane alebo sprchovej vaničky. Sušiče rúk v tejto zóne nie sú povolené. Povolené sú len pevne zabudované spotrebiče s ochranou SELV 12 V, alebo zariadenia špeciálne konštruované pre túto zónu s IP X4, pričom musia mať ochranu proti prúdovému chrániču 30 mA.

Zóna 2 sa nachádza vo vzdialenosti 600 mm až 2 400 mm od okraja vane alebo sprchovej vaničky, resp. do 2 250 mm nad podlahou v zóne 1. Tu je inštalácia sušiča rúk podmienená krytím minimálne IP X4 (odolnosť proti špliechu vody z akéhokoľvek smeru). V praxi väčšina toaliet s umývadlom umiestnených mimo sprchových zón predstavuje priestor „mimo zón", čo je z hľadiska normových požiadaviek výhodnejšia situácia – nevyžaduje sa špeciálne IP krytie zo zonácie, avšak vlastnosti priestoru (para, vlhkosť, condensácia) naďalej diktujú minimálne IP44.

V typickej verejnej toalete (bez sprchovacieho priestoru) nie sú normové zóny 0 a 1 prítomné vôbec. Sušič rúk sa inštaluje v priestore mimo zón, kde z hľadiska normy postačuje IP20. Napriek tomu odborná prax a zásady dobrej inštalácie vyžadujú minimálne IP44, pretože priestor je mokrý, para z umývadla kondenzuje a pri čistení sa používa priama vlhkosť. Revízni technici v praxi vyžadujú IP44 ako štandard pre akékoľvek elektrické zariadenie v toaletách.

Krytie IP sušičov rúk: čo jednotlivé stupne znamenajú v praxi

Označenie IP (Ingress Protection, STN EN 60529) pozostáva z dvoch číslic. Prvá vyjadruje ochranu pred pevnými telesami a prachom, druhá ochranu pred vodou. Pre sušiče rúk sú relevantné najmä kombinácie:

  • IP20 – ochrana pred prstom (priemer 12,5 mm), žiadna ochrana pred vodou. Nevhodné pre akýkoľvek mokrý priestor. Iba pre suché technické miestnosti.
  • IP21 / IP22 – ochrana pred zvisle alebo mierne šikmo dopadajúcimi kvapkami vody. Pre toalety nedostatočné, kondenzát a špliech dosahujú omnoho vyšší stupeň namáhania.
  • IP44 – ochrana pred telesami väčšími ako 1 mm a pred špliekaním vody zo všetkých strán. Štandardné minimum pre verejné toalety bez sprchy. Väčšina sušičov rúk v strednej triede toto krytie spĺňa.
  • IP54 – čiastočná ochrana pred prachom a plný špliechy zo všetkých smerov. Vhodné pre priestory so zvýšeným znečistením alebo intenzívnym čistením (nemocnice, potravinárske prevádzky).
  • IP65 – úplná ochrana pred prachom a ochrana pred prúdom vody z trysky. Vhodné pre priemyselné prevádzky alebo priestory s tlakovou vodou pri čistení.
Prehľad IP krytí sušičov rúk podľa typu priestoru IP44 Verejná WC Základ IP54 Nemocnica, škola Vhodné IP55 Sprcha / zóna 2 Zóna 2 IP65 Priemysel Špeciál Min.

Pre produkty rady HAKL SR je dôležité poznamenať, že HAKL SR 1,8 kW sušič na ruky disponuje krytím IP44, čo ho predurčuje pre štandardné verejné toalety a umyvárne. HAKL SR JET 4800 sušič na ruky s HEPA filtrom je riešenie pre náročnejšie prevádzky, kde sa okrem krytia vyžaduje aj filtrácia vzduchu – téme HEPA filtrácie sa podrobne venuje článok HEPA filtrácia v sušičoch rúk: kedy je povinná a čo hovorí norma EN 60335-2-23.

Dimenzovanie elektrického prívodu a výber prierezov vodičov

Sušiče rúk pre komerčné prevádzky sú spotrebiče s príkonom typicky 1 200 W až 4 800 W. Príkon priamo určuje menovitý prúd, ktorý musí vydržať každý prvok inštalácie – od prívodu po istič. Základný vzorec pre jednofázové spotrebiče:

I = P / (U × cos φ)  →  pre rezistívnu záťaž cos φ = 1
Príklad: 4 800 W / 230 V = 20,87 A → zaokrúhlime na 21 A menovitý prúd

Pre rôzne výkony sušičov platí nasledujúci orientačný prehľad pri napätí 230 V jednofázovo:

Výkon sušiča Menovitý prúd Min. prierez Cu (voľné uloženie) Odporúčaný istič Prúdový chránič
1 200 W 5,2 A 1,5 mm² B10 alebo B16 30 mA, typ A
1 800 W 7,8 A 1,5 mm² B10 alebo B16 30 mA, typ A
2 100 W 9,1 A 1,5 mm² B10 alebo B16 30 mA, typ A
2 400 W 10,4 A 1,5 mm² B16 30 mA, typ A
4 800 W 20,9 A 2,5 mm² B25 alebo C20 30 mA, typ A

Prierez vodiča 1,5 mm² Cu s polyetylénovou izoláciou (CYKY-J 3×1,5) je dimenzovaný na trvalú záťaž 15–16 A pri uložení v trubke alebo drážke (korekčné faktory podľa STN 33 2000-5-523). Pre sušič 1 800 W (7,8 A) teda prierez 1,5 mm² výrazne vyhovuje. Pre výkon 4 800 W je 2,5 mm² adekvátne riešenie za predpokladu, že dĺžka prívodu neprekračuje cca 20 metrov a nevyskytujú sa ďalšie korekčné faktory (teplota prostredia, zväzkovanie káblov). Pri dlhom prívode je potrebné skontrolovať aj úbytok napätia, ktorý nesmie presiahnuť 3 % na vetvi spotrebiča (STN 33 2000-5-52).

Dôležité upozornenie z praxe: sušič rúk s príkonom 4 800 W nesmie byť napájaný zo zásuvkového okruhu dimenzovaného pre 16 A, na ktorý sú súbežne zapojené ďalšie spotrebiče. Vždy musí ísť o samostatný prívod z rozvádzača. Toto porušenie je na zákazkách jednou z najčastejšie identifikovaných chýb – elektrikár zapojí sušič do najbližšej zásuvky v stene a istič síce nevyhodí, ale dlhodobé tepelné zaťaženie vedie k predčasnému starnutiu izolácie.

Typy a nastavenie ističov: charakteristiky B a C, selektivita

Sušiče rúk sú rezistívna záťaž (odporové teleso, motor ventilátora). Pri štarte motora dochádza k záberovému prúdu, ktorý môže 3–6-násobne prevyšovať menovitý prúd po dobu 20–100 ms. Táto skutočnosť ovplyvňuje výber charakteristiky ističa:

  • Charakteristika B (spustenie pri 3–5× In): vhodná pre čisto odporové záťaže a zariadenia s malým záberovým prúdom. Pre sušiče rúk do 2 400 W je charakteristika B štandardne dostačujúca.
  • Charakteristika C (spustenie pri 5–10× In): vhodná pri vyššom záberovom prúde motora (tryskové sušiče s vysokootáčkovým EC motorom ako HAKL SR JET 4800 môžu mať vyšší štartovací prúd). Charakteristika C zabraňuje nežiaducemu vybaveniu ističa pri štarte.
  • Charakteristika D: zbytočne tolerantná pre sušiče rúk, rezervovaná pre motory s veľmi vysokým záberovým prúdom.

V rozvodni viacpodlažného komerčného objektu je potrebné zabezpečiť selektivitu istenia: istič sušiča (napr. B16) musí vybaviť skôr ako skupinový istič na patrový rozvádzač (napr. B40 alebo C40). Pre sušič 4 800 W s ističom C20 a skupinovým B40 treba skontrolovať selektívnosť v tabuľkách výrobcu – v prípade pochybností zvoliť rozvádzačový istič o stupeň vyšší (C63 namiesto B40).

Kombinácia ističa a prúdového chrániča (RCD) môže byť realizovaná ako:

  • Samostatný istič + samostatný prúdový chránič (RCD 2P alebo 4P)
  • Kombinovaný prístroj RCBO (istič s integrovanou prúdovou ochranou) – ideálne pre jednotlivý obvod sušiča v podradenom rozvádzači

Prúdový chránič (RCD): typ, citlivosť a umiestnenie

Prúdový chránič (RCD, Residual Current Device) je v mokrých priestoroch povinný. Norma STN 33 2000-7-701 (článok 701.411) vyžaduje doplnkovú ochranu pomocou RCD s menovitým rozdielovým prúdom IΔn ≤ 30 mA pre všetky zásuvkové obvody a pevne zapojené spotrebiče do kúpeľní a spŕch.

Výber typu RCD je dôležitý. Sušiče rúk s moderným EC motorom (electronically commutated) generujú jednocestne usmerňovaný prúd. Tento prúd môže „zaslepiť" štandardný RCD typu AC (reagujúci len na striedavú diferenčnú zložku) a chrániča nespustí ani pri skutočnej poruche. Preto:

  • Typ AC – detekuje len sínusové striedavé diferenčné prúdy. Pre sušiče so starším odporovým prvkom a asynchrónnym motorom je dostačujúci, no pre moderné zariadenia nedostatočný.
  • Typ A – detekuje striedavé aj jednocestne usmerňované diferenčné prúdy (pulsujúcie jednosmerné). Štandard pre sušiče rúk s elektronickým riadením a EC motormi.
  • Typ F – rozšírená verzia typu A, detekuje aj kompozitné diferenčné prúdy do 1 kHz. Pre veľmi citlivé prostredie (zdravotníctvo, čisté priestory).
  • Typ B – detekuje aj čisté jednosmerné diferenčné prúdy. Pre sušiče štandardne nadbytočný, používa sa pri iných priemyselných aplikáciách.

Umiestnenie RCD: norma nevyžaduje, aby bol RCD fyzicky v kúpeľni alebo toalete. Postačuje, ak je na obvode sušiča RCD umiestnený v rozvádzači mimo mokrého priestoru. V praxi to znamená, že v podradnom rozvádzači na chodbe alebo v serverovni budovy môže byť RCBO, ktorý chráni daný obvod.

Schéma istenia sušiča rúk – jednofázový obvod ROZVÁDZAČ Hlavný istič RCBO B16/30mA Typ A PE svorkovnica L N PE CYKY-J 3×1,5 v chráničke/drážke max. dĺžka ≤ 20 m SUŠIČ RÚK IP44, trieda I PE

Trieda ochrany spotrebiča: I, II alebo III

Norma STN EN 60335-1 a konkrétne STN EN 60335-2-23 rozdeľuje elektrické spotrebiče podľa spôsobu ochrany pred úrazom elektrickým prúdom do tried:

  • Trieda I: ochrana je zabezpečená základnou izoláciou plus povinným uzemnením (PE vodič). Pri poruche izolácie prúd odtečie do PE a vybaví istiac prvok. Sušiče rúk triedy I vyžadujú trojvodičové pripojenie L + N + PE.
  • Trieda II: dvojitá alebo zosilnená izolácia, bez PE vodiča. Porucha základnej izolácie je krytá doplnkovou izoláciou. Niektoré kompaktné sušiče rúk sa vyrábajú v triede II, čo umožňuje dvojvodičové pripojenie L + N. V mokrých priestoroch je trieda II akceptovateľná, ale z hľadiska ochrany pred dotykom s konštrukciou zariadenia je trieda I s uzemnenou kovovou karosériou bezpečnejšia pri fyzickom poškodení.
  • Trieda III: napájanie bezpečným malým napätím SELV (≤ 50 V AC). Pre sušiče rúk prakticky nepoužívané – výkon by bol príliš malý.

HAKL SR2100 sušič rúk a ostatné prístroje rady HAKL SR sú spotrebiče triedy I, teda vyžadujú trojvodičové pripojenie s PE. Toto je pri inštalácii nutné bezpodmienečne dodržať – nielen z normatívnych, ale aj zo záručných dôvodov. Ak by montážnik vynechal PE vodič a prišlo by k poruche, zodpovednosť za škodu prechádza na realizátora inštalácie.

Ekvipotenciálne prepojenie v mokrých priestoroch

STN 33 2000-7-701 v článku 701.415.2 vyžaduje v kúpeľniach a spŕch miestne doplňujúce ekvipotenciálne prepojenie (local supplementary equipotential bonding). Toto prepojenie musí zahrnúť všetky kovové časti inštalácie, ktoré sú prístupné dotyku súčasne:

  • Kovové vodovodné potrubie (teplá, studená voda)
  • Kovové kanalizačné potrubie
  • Kovové ústredné vykurovanie, klimatizačné rozvody
  • PE svorky všetkých elektrických zariadení (vrátane sušiča rúk triedy I)
  • Kovová konštrukcia budovy, ak je prístupná

Prierez vodiča ekvipotenciálneho prepojenia musí byť minimálne 2,5 mm² Cu, ak je mechanicky chránený, alebo 4 mm² Cu bez mechanickej ochrany. V praxi sa používa izolovaný vodič zelenožltý 4 mm² Cu, vedený ku svorkovnici ekvipotenciálneho prepojenia (SEP), odkiaľ sa spája s hlavnou pospájacou svorkovnicou (HPS) objektu. Ekvipotenciálna svorkovnica sa inštaluje buď do priestoru pod vaňou, do technickej šachty, alebo priamo do miestnosti na voľne prístupné miesto.

Sušič rúk s kovovou karosériou (typicky práve HAKL SR) musí mať PE svorku pripojenú do tejto siete. Plastové spotrebiče triedy II nie sú súčasťou ekvipotenciálneho prepojenia (nemajú PE), čo môže byť v istých prípadoch výhoda (jednoduchší rozvod), no treba to vedieť zaznamenať v dokumentácii skutočného vyhotovenia.

Konkrétne požiadavky podľa typu priestoru a prevádzky

Verejná toaleta v administratívnej budove

Štandardná situácia: toalety oddelené od kúpeľní, bez sprchovacieho priestoru. Prítomnosť zón 0 a 1 nulová, zóna 2 závisí od dispozície (ak je umývadlo blízko oddelenia sprch). Požiadavky: IP44, RCBO typ A 30 mA, prívod CYKY-J 3×1,5 mm² (pre výkony do 2 400 W) alebo 3×2,5 mm² (pre 4 800 W), samostatný istený obvod, ekvipotenciál ak je kovové potrubie prístupné. Sušič sa inštaluje spravidla 90–120 cm nad čistou podlahou (detailné požiadavky na výšky v článku o montáži).

Nemocničný priestor, zdravotnícke zariadenie

Nemocničné priestory skupiny 1 a 2 (STN 33 2000-7-710) majú oveľa prísnejšie požiadavky. RCD citlivosť môže byť 10 mA namiesto 30 mA, vyžaduje sa neprerušená prevádzka (ochranný zdroj UPS pre niektoré okruhy), filtrovaný vzduch (preto HAKL SR JET 4800 s HEPA filtrom je tu prirodzenou voľbou). Izolačný odpor inštalácie sa kontroluje monitorom izolácie (IMD). Každá porucha izolácie musí spustiť alarm, nie výpadok – to je zásadný rozdiel oproti bežnej budove.

Reštaurácia, kaviareň, stravovacie zariadenie

Toalety stravovacích zariadení podliehajú kontrole RÚVZ (regionálny úrad verejného zdravotníctva). Hygienické predpisy (vyhláška MZ SR č. 533/2007 Z. z.) vyžadujú zariadenia na sušenie rúk, pričom papierové utierky sú alternatívou. Elektrická inštalácia musí spĺňať bežné požiadavky STN 33 2000-7-701, avšak RÚVZ môže mať dodatočné požiadavky na hygienu povrchov a dostupnosť dezinfekcie. Odporúča sa IP54 z dôvodu intenzívneho mokrého čistenia. Téme výberu podľa prevádzky sa venuje článok Sušič rúk v reštaurácii, nemocnici alebo škole: hlučnosť, hygiena a výber podľa typu prevádzky.

Priemyselná prevádzka, potravinárstvo

V potravinárskych prevádzkach a priemysle sa bežne čistí tlakovou vodou alebo parou. Tu je nevyhnutné IP65 alebo IP66. Väčšina bežných sušičov rúk tieto požiadavky nespĺňa a musí sa siahnuť po špeciálnych priemyselných zariadeniach alebo riešeniach s dodatočným krytom. Istenie v tejto kategórii prebieha cez priemyselné rozvádzače s krytím min. IP54.

Požiadavky podľa typu prevádzky – prehľad Priestor IP krytie RCD Poznámka Admin. WC IP44 30 mA, typ A RCBO, samostatný obvod Škola IP44–IP54 30 mA, typ A Vandal-proof kryt výhodou Reštaurácia IP54 30 mA, typ A Mokré čistenie, RÚVZ kontrola Nemocnica sk. 1 IP54 10–30 mA, typ F IMD, HEPA filter, UPS zóna Sprcha / zóna 2 min. IP44 (X4) 30 mA, typ A Zvážiť umiestnenie mimo zóny Potravinárstvo IP65+ 30 mA, typ A/F Tlakové čistenie, špeciálne modely Hodnoty sú orientačné; vždy overujte aktuálne znenie STN a projektovú dokumentáciu.

Káblové trasy, krabice a rúrkovanie v mokrých priestoroch

Kábel od rozvádzača k sušiču musí byť vedený v spôsobe zodpovedajúcom danému prostrediu. Pre mokré priestory platí:

  • Kábel CYKY-J (s PE vodičom, pevná inštalácia) je štandardnou voľbou pre pevne zabudovaný sušič. Pre povrchový rozvod sa kábel vedie v plastovej káblových lište s krytím min. IP44 alebo v oceľovej pozinkovanej trubke.
  • Kábel NYM-J (s plášťom) je alternatívou, robustnejší a odolnejší voči mechanickému poškodeniu, vhodný pre povrchové uloženie bez chráničky v menej namáhaných miestach.
  • Elektro-inštalačné trubky (PVC korugované alebo tuhé) s krytím IP44 a výše sú vhodné pre zaomietaný rozvod. Priechodky do steny musia byť utesnené trvalo pružným tmelom (silikón, akryl) odolným voči vlhkosti.
  • Pripájacia krabica za sušičom: mnoho modelov HAKL SR je osadených priamym pevným pripojenín bez zásuvky. Ak sa inštaluje externá krabica, musí mať krytie IP44 a musí byť umiestnená mimo zón 0 a 1.

Zásuvková krabica s IP44 je prípustná len mimo zón 0 a 1. V zóne 2 sú zásuvky zakázané úplne. Pre opakovanú výmenu alebo servis sušiča je preto výhodné mať za prístrojom prívodnú krabicu (odboček) s krytím IP44, z ktorej ide pevný kábel do sušiča, čím sa umožní odpojenie bez zásahu do rozvádzača.

Pre HAKL SR AB19 a ďalšie modely s antibakteriálnym krytom platí, že niektoré typy montáže (povrchová vs. zapustená) ovplyvňujú prístup k pripojovacej skrini a teda aj typ kabeláže a krabíc, ktoré sa za spotrebičom inštalujú. V projektovej dokumentácii je vhodné uviesť typ montáže a spôsob kabeláže.

Dokumentácia, revízia a odovzdanie

Každá inštalácia elektrického spotrebiča v mokrom priestore musí byť zdokumentovaná a odovzdaná spolu s revíznou správou. Revízny technik s oprávnením E1 alebo vyšším preverí:

  • Správnosť IP krytia zariadenia voči zónovaniu priestoru
  • Správnosť istenia: typ charakteristiky ističa, menovitý prúd, selektivita
  • Prítomnosť a správny typ RCD (typ A pre zariadenia s EC motormi)
  • Kontinuitu PE vodiča a správne ekvipotenciálne prepojenie
  • Izolačný odpor (meranie megaohmmeterom, min. 1 MΩ pri 500 V DC pre inštaláciu)
  • Skúšku vybavenia RCD (tlačidlo T a generátor diferenčného prúdu)
  • Správne uloženie a mechanické ochrany káblových trás

Výsledok revízie je revízna správa (správa o odbornej prehliadke a odbornej skúške), ktorá je povinným prílohou k dokumentácii stavby pri kolaudácii. Pri opakovaných periodických revíziách (pre komerčné prevádzky každé 2–4 roky podľa kategórie priestoru a vyhlášky č. 508/2009 Z. z.) sa kontroluje stav izolácie, funkčnosť ochranných prvkov a prípadné poškodenie kabeláže.

Typické chyby z praxe a ako sa im vyhnúť

Z desatiatok zákaziek v komerčných priestoroch sa opakujú nasledujúce chyby:

  • Napájanie zo zásuvkového obvodu – sušič 2 100 W zapojený cez zásuvku na kuchynský okruh, spolu s kávovanom a mikrovlnkou. Revízny technik odmietne správu, pretože chýba selektivita a ochrana pre mokrý priestor.
  • RCD typ AC namiesto A – pri zariadeniach s EC motormi nedetekuje jednocestne usmerňovaný diferenčný prúd. Pri poruche nevybaví. Zákazník nedostane revíznu správu bez výhrady.
  • Vynechanie PE vodiča – pri zariadeniach triedy I je PE povinný. Bez PE vodič ekvipotenciálna sústava nefunguje a pri poruche izolácie karoséria zariadenia dostane potenciál fázy.
  • Inštalácia bez ekvipotenciálneho prepojenia – kovové vodovodné potrubie pri umývadle nie je prepojené s PE sústavarou. Revízny technik vypíše závadu kategórie „odstrániť pred uvedením do prevádzky".
  • Podhodnotenie prierezov pri dlhom prívodoch – 1,5 mm² Cu na 35 m prívode pre sušič 2 100 W spôsobí úbytok napätia 5–6 %, zariadenie bude trvalo pracovať pri podnapätí, príde k predčasnému opotrebeniu.
  • IP krytie krabice nezodpovedá IP sušiča – sušič IP44, no káblová krabica za ním len IP20. Celková ochrana systému je obmedzená najslabším článkom.

Časté otázky montážnikov (FAQ)

Musí mať sušič rúk v bežnej verejnej toalete RCD, keď nie je v zóne 1 ani 2?

Áno, musí. Norma STN 33 2000-7-701 vyžaduje prúdový chránič pre všetky elektrické zariadenia v priestoroch kúpeľní a toaliet bez ohľadu na prítomnosť normových zón. Mokré prostredie je samo o sebe dôvodom na doplnkovú ochranu RCD 30 mA. Navyše, vo väčšine slovenských regiónov vyžadujú revízni technici RCD pre akékoľvek zariadenie v mokrom priestore bez výnimky.

Môžem zapojiť sušič rúk cez zásuvku namiesto pevného pripojenia?

V zásade áno, ak je zásuvka mimo zón 0 a 1 (teda nie v zóne 2), má krytie IP44, je chránená RCD 30 mA a sušič má prívodný kábel s príslušnou zástrčkou. V praxi je však pevné pripojenie pri komerčných zariadeniach oveľa bežnejšie a bezpečnejšie – eliminuje riziko, že niekto zapojí iný spotrebič do tohto obvodu. Navyše, väčšina komerčných sušičov rúk vrátane rady HAKL SR je dimenzovaná na pevné pripojenie.

Stačí pre sušič rúk s výkonom 4 800 W bežný jednofázový prívod 230 V?

Áno, jednofázové napájanie 230 V je štandardom pre sušiče HAKL SR JET 4800. Menovitý prúd je cca 21 A, teda prívod CYKY-J 3×2,5 mm² s ističom C20 alebo B25 a RCD 30 mA typ A je plne dostačujúci. Trojfázové napájanie pri tomto type zariadení nie je potrebné ani výhodné.

Aký je rozdiel medzi RCD typ A a typ AC z pohľadu výberu pre sušiče rúk?

Typ AC reaguje len na sínusové striedavé diferenčné prúdy. Moderné sušiče rúk s elektronicky riadeným motorom (EC motor, PWM regulácia) generujú pri poruche pulsujúci jednosmerný diferenčný prúd, ktorý typ AC nedetekuje – chrániaci efekt je nulový. Typ A pokrýva obe zložky (striedavú aj jednocestne usmerňovanú) a je pre sušiče rúk s elektronikou povinným štandardom. V rozvádzači sa typ A pozná podľa písmena A v trojuholníkový symbole na prednom paneli prístroja.

Musím pri výmene sušiča rúk za nový model robiť novú revíznu správu?

Ak sa mení len spotrebič (rovnaký výkon, rovnaký typ pripojenia, rovnaká trieda ochrany) a prívod sa nedotýka, stačí záznam v servisnom denníku a vystavenie dokladu o odbornej montáži. Ak sa mení výkon, spôsob pripojenia, alebo ak ide o priestor s pravidelnou revíziou (komerčný objekt), je vhodné nechať vyhotoviť novú správu o odbornej prehliadke aspoň pre daný obvod. Pri zákazke v regulovaných prevádzkach (nemocnica, škola, stravovanie) je nová revízia vždy bezpečnejším riešením.

Je povolené viesť prívodný kábel k sušiču rúk cez stenu bez chráničky?

V omietnutom rozvode je kábel CYKY-J mechanicky chránený omietkou. Revízna norma však vyžaduje, aby bol kábel v mokrých priestoroch vedený v trubke alebo na úseku v mokrom priestore mechanicky ochránený – najmä v prípadoch, kde môže dôjsť k mechanickému poškodeniu (oblasť pri podlahe, priechodky cez kachličky). Priechodky cez obvodové steny musia byť hermeticky utesnené silikónom odolným voči vlhkosti, aby nedochádzalo k priesaku vlhkosti po plášti kábla do steny.

Záver

Elektroinštalačné požiadavky pre sušiče rúk v mokrých priestoroch sú kombináciou normatívnych pravidiel, fyzikálnych reálií prostredia a praktických skúseností z revízií. Zónovanie priestoru určuje minimálne IP krytie zariadenia aj prívodu, výkon zariadenia diktuje

Máte otázku k tejto téme?

Neviete sa rozhodnúť alebo riešite konkrétnu situáciu vo vašej domácnosti? Napíšte nám - radi poradíme.

Nevypĺňajte toto pole:
Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz.