Internetový veľkoobchod VYKURUJEM.SK

Tryskové vs. teplovzdušné sušiče rúk: porovnanie technológií z pohľadu montážnej firmy

Tryskové vs. teplovzdušné sušiče rúk: porovnanie technológií z pohľadu montážnej firmy

Pre montážnu firmu je výber typu sušiča rúk v prvom rade technická a prevádzkovo-ekonomická otázka – nie otázka dizajnu ani značky. Investor chce vedieť, čo bude stáť prevádzka, ako dlho zariadenie vydrží a aká bude spotreba energie. Vy ako montážnik potrebujete vedieť, aké nároky kladie každá technológia na elektrickú inštaláciu, kotvenie, zóny IP a budúci servis. Tento článok rozoberá obe hlavné technológie – teplovzdušné (odporové) a tryskové (jet) sušiče – zo všetkých uhlov, ktoré sú relevantné pre profesionálnu montáž a dlhodobú prevádzku.

Základný princíp: čím sa obe technológie líšia fyzikálne

Teplovzdušný sušič pracuje na princípe nútené konvekcie s odporovým ohrevným telesom. Motor fúka vzduch cez odporové drôty alebo keramické PTC (Positive Temperature Coefficient) teleso, vzduch sa ohrieva na 60–90 °C a prúd teplého vzduchu odparuje vodu z pokožky rúk. Výkon motora sa pohybuje typicky od 550 do 750 W, zvyšok príkonu (do celkových 1 200–2 500 W) tvorí ohrev. Čas osušenia závisí od teploty a prietoku vzduchu a pohybuje sa od 25 do 45 sekúnd pri bežných príkonoch.

Tryskový sušič (jet hand dryer) využíva úzke štrbinové trysky, cez ktoré výkonný motor vypúšťa vzduch rýchlosťou 400–600 km/h (110–165 m/s). Voda sa z rúk mechanicky striasa, nie odparuje. Ohrev je buď minimálny (studené tryskové sušiče) alebo mierny (hybridné prevedenie s príkonom do 1 600 W). Čas osušenia klesá na 8–15 sekúnd. Kľúčovým dôsledkom je radikálne nižšia spotreba energie na jeden cyklus, ale výrazne vyšší akustický výkon – typicky 75–85 dB(A) vo vzdialenosti 1 m.

Princíp sušenia: teplovzdušný vs. tryskový TEPLOVZDUŠNÝ Motor 550–750 W Ohrev 60–90 °C Vzduch prúdi ↓ ODPAROVANIE vody Čas: 25–45 s Spotreba/cyklus: ~10 Wh TRYSKOVÝ (JET) Motor 1 100–1 600 W Tryska 400–600 km/h Vzduch striasa ↓ MECHANICKÉ odstránenie Čas: 8–15 s Spotreba/cyklus: ~3 Wh

Elektroinštalačné nároky: čo musíte vedieť pred montážou

Teplovzdušné sušiče s príkonom 1 800–2 100 W pracujú na jednofázovom 230 V / 50 Hz napájaní. Istič by mal byť dimenzovaný podľa skutočného prúdového odberu so zohľadnením súčasného zaťaženia. Pri príkone 1 800 W je prevádzkový prúd 7,8 A, pri 2 100 W 9,1 A – v oboch prípadoch postačí istič B10 alebo B16. Káblový priez musí zodpovedať dĺžke vedenia a spôsobu uloženia; pre väčšinu inštalácií v stenách je 2,5 mm² CYKYLo 3×2,5 mm² adekvátny priez. Chránič prúdovým zvyškom (RCD) 30 mA je v kúpeľňových priestoroch povinný podľa STN 33 2000-7-701.

Tryskové sušiče s vyšším výkonom (modely okolo 4 800 W) musia byť napájané pevným pripojeným vedením – zásuvkové napájanie je z hľadiska dovolených prúdov pri 4 800 W (20,9 A) neprípustné bez osobitného riešenia. Prúdová záťaž vyžaduje istič B25 alebo B32 a kábel minimálne 4 mm². Zároveň treba skontrolovať kapacitu rozvádzača v objekte – ak je WC na konci zásobovacieho okruhu s dlhým vedením, výpadok napätia pri štarte motora môže byť mimo tolerancii EN 60335-2-23. Pre HAKL SR JET 4800 sušič na ruky s HEPA filtrom preto vždy overujte impedanciu slučky na odboči pred montážou – výpadok pri štarte motora (inrush current) môže byť 3–5-násobok menovitého prúdu na prvých 20–50 ms.

Zóny IP v kúpeľniach a WC sa riadia STN 33 2000-7-701 (zóna 1: aspoň IPX4, zóna 2: aspoň IPX4 pre spotrebiče do 25 cm od sprchy). Sušiče rúk sa inštalujú spravidla mimo zón 1 a 2, teda v zóne 3 (viac ako 60 cm od sprchy/vane). Väčšina moderných sušičov má krytie IP24 alebo IP24D, čo je pre verejné WC bez sprchy postačujúce. Ak ide o kombinovanú sprchovú miestnosť alebo priemyselné umývadlá, kde je rozstrek vody širší, volíte zariadenie s IP45 alebo vyšším.

Elektrické nároky: teplovzdušný vs. tryskový (4 800 W) Teplovzdušný 1 800–2 100 W Tryskový 4 800 W Príkon: 1 800 – 2 100 W 4 800 W Prúd (230 V): 7,8 – 9,1 A 20,9 A Istič: B10 – B16 B25 – B32 Kábel (prierez): 2,5 mm² min. 4 mm² Napájanie: pevné alebo zásuvka len pevné vedenie RCD 30 mA: povinný (STN 33 2000-7-701) povinný

Kotvenie a stavebné riešenia: čo prináša každá technológia do praxe

Teplovzdušné sušiče majú skrinku väčšiu a ťažšiu – hmotnosť sa pohybuje od 1,5 do 3,5 kg, rozmery skrine sú typicky 200–280 mm na výšku. Pre kotvenie do pórobetónu alebo sadrokartónu sú potrebné expanzné hmoždinky s dostatočnou vyťahovacou silou. Výška montáže podľa vyhlášky 532/2002 Zb. (o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu) je pre osoby so zdravotným postihnutím 900–1 200 mm meraná od podlahy k spodnej hrane zariadenia. Pre štandardné WC bez bariérovej požiadavky sa v praxi montuje stred skrine vo výške 1 100–1 200 mm, čo je ergonomicky optimálna poloha pre väčšinu používateľov.

Tryskové sušiče sú spravidla kompaktnejšie v šírke, ale hlbšie do miestnosti – ruka sa vkladá do dutiny zariadenia a trysky pôsobia z oboch strán. Hmotnosť niektorých modelov dosahuje 4–6 kg, čo kladie vyššie nároky na kotvenie. Minimálne dva skrutkové body do plnej steny (betón, tehla, pórobetón triedy P+D) s kotvami M5×60 alebo M6×60 sú štandard. Umiestnenie musí brať do úvahy, že používateľ vkladá ruky dovnútra skrine – priestor pred zariadením musí byť minimálne 600 mm voľný. Tento aspekt je kritický v malých WC kabínkach s typickou hĺbkou 1 000–1 200 mm, kde tryskový sušič jednoducho fyzicky nemusí vyhovovať ergonomickým nárokom bez prekomplikovania dispozície.

Ďalší inštalačný detail: tryskové sušiče s vkladacou dutinou produkujú kondenzát – voda, ktorú sušič odstriasa z rúk, padá na dno dutiny a musí byť odvádzaná. Buď je integrovaný záchytný zásobník na kondenzát (treba vyprázdňovať pri každodennom čistení), alebo musí montážnik napravidlo vyriešiť odtok do kanalizácie. Toto je v praxi podceňovaný detajl, na ktorý treba investora upozorniť vopred.

Prevádzkové náklady: reálne čísla z praxe

Ekonomická kalkulácia závisí od počtu použití za deň a ceny elektrickej energie. Uvažujme reálny scenár: verejné WC v nákupnom centre, 500 použití za deň, cena elektriny 0,25 €/kWh.

Teplovzdušný sušič (napr. HAKL SR2100 sušič rúk, 2 100 W, čas sušenia 35 s):

  • Energia na cyklus: 2 100 W × (35/3 600) h = 0,020 4 kWh ≈ 20,4 Wh
  • Energia za deň: 500 × 20,4 Wh = 10 200 Wh = 10,2 kWh
  • Náklad za deň: 10,2 × 0,25 = 2,55 €
  • Ročný náklad: cca 930 €

Tryskový sušič (napr. HAKL SR JET 4800, 4 800 W, čas sušenia 10 s):

  • Energia na cyklus: 4 800 W × (10/3 600) h = 0,013 3 kWh ≈ 13,3 Wh
  • Energia za deň: 500 × 13,3 Wh = 6 650 Wh = 6,65 kWh
  • Náklad za deň: 6,65 × 0,25 = 1,66 €
  • Ročný náklad: cca 606 €

Rozdiel je cca 324 € ročne v prospech tryskového sušiča. Pri vyšších príkonoch (ale kratšom čase) tryskový sušič vyhráva v prevádzkových nákladoch, pretože rozhodujúca je energia spotrebovaná na jeden cyklus, nie samotný príkon. Avšak vyššia obstarávacia cena tryskového sušiča a komplexnejšia inštalácia (silnejší istič, hrubší kábel, prípadne riešenie kondenzátu) predlžujú dobu návratnosti investície. V praxi sa pri 300–600 použitiach denne návratnosť pohybuje v rozmedzí 2–4 rokov.

Ročné prevádzkové náklady pri 500 použitiach/deň (0,25 €/kWh) 0 € 300 € 600 € 900 € 1 200 € 930 €/rok Teplovzdušný 2 100 W / 35 s 606 €/rok Tryskový JET 4 800 W / 10 s

Hlučnosť: normy, merania a reálne dôsledky pri výbere

Hlučnosť je jeden z najpodceňovanejších technických parametrov sušičov rúk pri projektovaní komerčných priestorov. Teplovzdušné sušiče produkujú typicky 65–72 dB(A) vo vzdialenosti 1 m – čo je porovnateľné s hlasnou konverzáciou alebo kancelárskym prostredím. Tryskové sušiče dosahujú 75–85 dB(A), niektoré lacné nemenované modely až 90 dB(A). Táto hodnota už presahuje hranicu, pri ktorej je dlhodobé vystavenie problematické pre pracovníkov upratovacích služieb (pracovisko s opakovanou expozíciou).

Pre reštaurácie a kaviarne, kde WC susedí so sálou, je presiahnutie 80 dB zvukovej hladiny sušiča relevantné z hľadiska akustiky priestoru. Prenikanie hluku cez dvere WC (typický útlm 20–28 dB pre jednoduché dvere) môže v tichej sále stále vytvoriť počuteľné rušenie. Ak projekt vyžaduje nižšiu hlučnosť, teplovzdušný sušič je jasná voľba. Pri nemocniciach a rehabilitačných zariadeniach sa normy pre akustiku riešia projektom, ale z praktickej skúsenosti platí: tryskový sušič v psychiatrickej alebo paliatívnej jednotke je nevhodné zariadenie nielen z hľadiska noriem, ale aj zdravého rozumu.

Pre školské zariadenia platí podobná logika – hluková záťaž žiakov počas prestávok je oveľa akceptovateľnejšia ako v nemocnici, preto tryskové sušiče v základných a stredných školách nie sú problémom. Naopak v materských školách, kde deti s citlivejším sluchom používajú WC, odporúčame teplovzdušný sušič.

Hygiena a filtrácia: HEPA a norma EN 60335-2-23

Teplovzdušné sušiče nasávajú vzduch z miestnosti, prehrejú ho (ohrev > 65 °C čiastočne redukuje mikrobiálnu záťaž) a vypúšťajú smerom k rukám. Nemajú spravidla žiadny filter alebo len hrubý sieťkový filter zachytávajúci prach. Z hygienického hľadiska teplý vzduch v kúpeľni obsahuje baktérie zo vzduchu, ktoré sa môžu usadiť na navlhčenej pokožke rúk. Klinické štúdie (napr. Snelling et al. 2010 v Journal of Applied Microbiology) dokumentujú vyšší prenos mikroorganizmov pri teplovzdušnom sušení oproti jednorazovým utierkam, ale aj oproti tryskovo-filtračným zariadeniam.

Tryskové sušiče s HEPA filtrom – ako napríklad HAKL SR JET 4800 sušič rúk s HEPA filtrom – filtrujú nasávaný vzduch cez filtračné médium triedy H13 alebo H14, ktoré zachytáva 99,95 % (H13) resp. 99,995 % (H14) častíc väčších ako 0,3 μm. To zahŕňa väčšinu baktérií (0,5–5 μm) a niektoré vírusy v aglomerátoch. Norma EN 60335-2-23 (osobitné požiadavky pre spotrebiče na ošetrovanie tela, ku ktorým patrí aj sušič rúk) nenariaďuje HEPA filtráciu plošne, ale v niektorých krajinách (UK, DE) sa pre zdravotnícke zariadenia požaduje alebo odporúča na základe miestnych hygienických predpisov. Na Slovensku je HEPA filtrácia v súčasnosti povinná len na základe interných prevádzkových poriadkov nemocníc a zdravotníckych zariadení – nie zákonom plošne. Viac o tejto téme nájdete v článku HEPA filtrácia v sušičoch rúk: kedy je povinná a čo hovorí norma EN 60335-2-23 v našom Vedomostnom centre.

Pre potravinárske prevádzky (výrobne, reštaurácie) je hygienická úroveň sušiča rúk relevantná aj z pohľadu HACCP. Tryskový sušič s HEPA filtrom je v tomto kontexte preferovanou voľbou, pretože znižuje riziko kontaminácie rúk po umytí.

Životnosť, opotrebenie a servisná náročnosť

Teplovzdušné sušiče majú konštrukčne jednoduchší motor (nižšie otáčky, väčšie lopatky), ohrevné teleso (odporové drôty alebo PTC keramika) a biometalický termostat ochrany pred prehriatím. Bežná životnosť je 50 000–100 000 cyklov pri správnej údržbe. Najčastejšia porucha je zlyhanie termostatu alebo ohrevného telesa. Výmena ohrevného telesa je rutinný servisný zásah, diely sú dostupné a lacné. Podrobnejšie o poruchách pojednáva článok Typické poruchy sušičov rúk HAKL: nefunkčný senzor, prehrievanie a výmena odporového telesa.

Tryskové sušiče pracujú s motorom na oveľa vyšších otáčkach – typicky 20 000–30 000 RPM – a pri dlhodobej prevádzke v prašnom prostredí podliehajú opotrebeniu ložísk. Životnosť je deklarovaná výrobcami na 100 000 + cyklov, ale reálne závisí od kvality vzduchu v miestnosti a pravidelnosti výmeny filtra. Filter HEPA má kapacitu nasateného vzduchu a po nasýtení ho treba vymeniť – interval závisí od frekvencie prevádzky a prašnosti, ale typicky sa pohybuje od 6 mesiacov do 2 rokov. Výmena filtra je jednoduchá (prístup zvnútra skrine), ale treba ju zahrnúť do servisnej zmluvy alebo prevádzkového poriadku objektu.

Dôležitý servisný aspekt: tryskové sušiče pri kolmatácii (zanesenosti) filtra prudko klesá prietok vzduchu. Motor sa snaží udržiavať otáčky napriek odporu, čím stúpa teplota vinutia. Moderné modely majú tepelnú ochranu, ktorá zariadenie odstaví. Ak investora správne poučíte o intervaloch výmeny filtra, predídete zbytočným servisným výjazdám.

Porovnanie v konkrétnych typoch prevádzok

Z praxe pri desaitkach projektov vyplýva, že výber technológie sa najlepšie robí podľa typu prevádzky a jej špecifík:

  • Reštaurácia / kaviareň: Ak WC nesusedí priamo so stolmi, tryskový sušič je prijateľný a ekonomicky výhodnejší. Ak je WC oddelené tenkými priečkami alebo len krátkym chodbovým úsekom, uprednostníme teplovzdušný – napríklad HAKL SR 1,8kW sušič na ruky je dobrý kompromis medzi výkonom a hladinou hluku.
  • Kancelárska budova / obchodné centrum: Tryskový sušič je preferovaný – vysoká frekvencia, prevádzkové náklady sa rýchlo vracajú, hluk je v tomto kontexte akceptovateľný.
  • Nemocnica / zdravotnícke zariadenie: Tryskový sušič s HEPA H13/H14 filtrom alebo jednorazové papierové utierky. Hluk musí byť posúdený v kontexte oddelenia.
  • Škola (ZŠ, SŠ): Teplovzdušný sušič nižšieho výkonu pre menšie deti, tryskový pre stredné školy – záleží na veku žiakov a frekvencii prevádzky.
  • Priemysel / výrobná hala: Tryskový sušič s IP45+ krytím, HEPA filtrom, jednoduchá údržba. Hluk v priemyselnom prostredí nie je limitujúcim faktorom.
  • Bytový dom / hotel: Teplovzdušný sušič nižšieho príkonu (1 200–1 800 W) – nižšia hlučnosť, jednoduchšia inštalácia, nižšia obstarávacia cena, spotreba nie je rozhodujúcim faktorom pri nízkej frekvencii použitia.

Konkrétne produkty v portfóliu: kde sa obe technológie stretávajú

V kategórii sušičov rúk na vykurujem.sk nájdete zastúpené obe technológie v produktoch HAKL. Pre teplovzdušnú kategóriu sú to modely s príkonom 1 800 a 2 100 W – HAKL SR 1,8kW sušič na ruky a HAKL SR2100 sušič rúk. Oba modely sú konvenčné teplovzdušné sušiče s odporovým ohrevom, vhodné pre bežné komerčné WC, hotely, reštaurácie a kancelárske priestory. Senzorové ovládanie je štandardnou výbavou, krytie IP24 zodpovedá požiadavkám pre WC priestory mimo sprchových zón.

Pre vyššie hygienické a výkonnostné požiadavky je určený HAKL SR JET 4800 sušič rúk s HEPA filtrom – tryskový model s príkonom 4 800 W, integráciou HEPA filtra a časom osušenia okolo 10 sekúnd. Tento model je vhodný pre zdravotnícke zariadenia, potravinárske prevádzky a miesta s vysokou frekvenciu návštevnosti, kde sú prevádzkové náklady aj hygiena kritickými parametrami.

Model HAKL SR AB19 je antibakteriálnou variantou so špeciálnou úpravou povrchu skrine, čo je relevantné pri projektoch, kde sa vyžaduje minimalizácia kontaktného prenosu mikroorganizmov cez povrch zariadenia – typicky v zdravotníctve a sociálnych zariadeniach.

Montážne a projektové chyby, ktoré sa opakujú v praxi

Skúsenosť z niekoľkých desiatok realizácií ukazuje, že väčšina problémov pri sušičoch rúk nevzniká zo zlého výberu technológie, ale z podcenenia inštalačných detailov:

  • Poddimenzovaný istič pri tryskovom sušiči: B16 na vetvu s 4 800 W sušičom a ďalšími spotrebičmi – istič vypína pri každom štarte. Riešenie: vlastná vetva B25/B32 exkluzívne pre sušič.
  • Chýbajúci RCD v rekonštrukciách: V starších objektoch sa stáva, že obvod WC nemá chranič. Pri montáži sušiča to montážnik musí riešiť – buď inštalácia RCD na obvod, alebo sušič s integrovanou diferenciálnou ochranou.
  • Nekorektná výška pri bariérových projektoch: Vyhláška 532/2002 Zb. prísne definuje výšky pre bezbariérové WC. Ignorovanie tejto požiadavky vedie k nutnosti predemontovania a nové kotvenie do inej výšky.
  • Kondenzát v tryskovom sušiči bez odtoku: Zásobník kondenzátu sa plní rýchlejšie, ako obsluha predpokladá. Ak nie je riešený pravidelný odvod alebo priame napojenie na kanalizáciu, zásobník pretečie a voda poškodí elektrickú časť.
  • Montáž do dutého priečkového muriva bez kotviacich dosiek: Skrina sušiča sa uvolní pri opakovanom vystavení vibráciám od motora. Používajte kotvové dosky za priečkou alebo chemickú kotvu do murárskych tehál.
  • Neošetrený káblový vývodok: Pri IP24 sušičoch v mokrom prostredí každý netesnený káblový priechod znižuje reálne krytie. Používajte káblovú vývodku so správnym průchozím priemerom a dotiahnite ju podľa predpisu.
Rozhodovací postup: teplovzdušný alebo tryskový? Typ prevádzky? Je hlučnosť obmedzením? ÁNO NIE → Teplovzdušný HEPA potrebný? ÁNO NIE Tryskový (štandard) JET + HEPA Vysoká frekvencia? NIE Teplovzdušný Tryskový (úspora) ÁNO

Najčastejšie otázky montážnikov (FAQ)

Môžem tryskový sušič 4 800 W pripojiť na existujúci obvod so zásuvkami WC?

Zásadne nie. Prúdový odber 4 800 W pri 230 V je 20,9 A – to prekračuje menovitý prúd zásuvkového okruhu B16 (16 A) a súčasne prevádzkový prúd zásuvky 16 A. Sušič musíte pripojiť na samostatný pevný inštalačný vývod s prierZom min. 4 mm², isteným B25 alebo B32, s vlastným RCD 30 mA. Pokus o pripojenie cez predlžovací kábel alebo zásuvku predstavuje požiarne riziko a zároveň porušenie STN 33 2000-7-701.

Aký kábel a typ pripojenia použijem pre teplovzdušný sušič 1 800 W v rekoštrukovanom WC?

Pre príkon 1 800 W a typickú dĺžku vedenia do 15 m postačuje CYKY-J 3×2,5 mm² s istením B10 alebo B16 podľa skutočnej záťaže obvodu. Pripojenie musí byť cez svorkovnicu vnútri skrine sušiča – nie zásuvkovým káblom, pokiaľ výrobca neurčí inak. Vždy doplňte chránič 30 mA na obvod, ak ešte nie je. V rekonštrukciách starších bytových domov pred r. 2000 je absencia RCD pomerne bežná – v takom prípade je doplnenie RCD zákonnou povinnosťou pri každom zásahu do obvodu.

Ako riešim odvod kondenzátu z tryskového sušiča?

Záchytná nádrž na kondenzát má objem typicky 0,5–1 litre. Pri 500 použitiach denne a priemernom obsahu vody na rukách 1,5 ml sa dostaneme na 750 ml denne – záchytná nádrž sa teda plní za menej ako jeden deň. Odporúčam od začiatku navrhnúť odpad: silikonová hadička ø 8–10 mm z výpusté kondenzátornej nádrže, zaústená do sifónu umývadla alebo do kanalizačného zvislého potrubia cez nálevku bez priameho napojenia (vzduchová medzera pre hygienickú ochranu). Ak to dispozícia nedovoľuje, definujte pravidlo vyprázdnenia zásobníka v prevádzkovom poriadku objektu a zaistite prístup obsluhy ku skrinke.

Čo je inrush current a prečo ma zaujíma pri tryskovom sušiči?

Inrush current (nárazový záberový prúd) je krátkodobý prúdový špičkový odber motora v okamihu štartu, kým rotor nedosiahne menovité otáčky. Pri tryskovom sušiči s výkonným jednosmerným alebo bezkartáčovým motorom môže dosiahnuť 3–6-násobok menovitého prúdu po dobu 20–100 ms. Pri 4 800 W sušiči to znamená krátkodobý odber až 60–80 A. Istič charakteristiky B je na tieto nárazy dimenzovaný (do 5×In bez vybavenia), ale ak je impedancia napájacej slučky na konci dlhého vedenia vysoká, môže nastať podpätie alebo chybné vybavenie ističa charakteristiky B pri nižšom nastavení. Merajte impedanciu slučky pred montážou a v prípade problémov zvažte istič charakteristiky C.

Mám HEPA filter vymeniť pri každom servisnom výjazde?

Nie, ale musíte ho skontrolovať. Výmena filtra sa riadi vizuálnym stavom (sfarbenie, mechanické poškodenie) alebo meraním prietoku vzduchu, resp. sledovaním indikátora zanešenosti, ak ho model má. Intervalové odporúčanie výrobcu (6–24 mesiacov) je orientačné a pre prostredia s vyšším prašnosťou alebo vyššou frekvenciou použitia treba interval skrátiť. Pri každom výjazde filter skontrolujte – vizuálna kontrola trvá 2 minúty a môže predísť odstaveniu zariadenia a zbytočnému výjazdu.

Aký je rozdiel medzi IP24 a IP24D pri sušičoch rúk?

Písmeno D za číselným kódom IP označuje ochranu pred prístupom drôtom (priemer ≥ 1 mm) k nebezpečným časťiam – teda sprísnená ochrana pred kontaktom. IP24D oproti IP24 pridáva túto mechanickú ochranu prístupu ku vnútorným čiastiam zariadenia, čo je relevantné v prevádzkovaniach, kde obsluha alebo žiaci môžu vkladať do sušiča predmety. Pre štandardné verejné WC je IP24 postačujúce. Pre školy, sociálne zariadenia a miesta s vyšším rizikom vandalizmu voľte IP24D alebo vyššie.

Záver: ktorá technológia je správna voľba?

Odpoveď pre skúseného technika nie je jednoznačná – závisí od kombinácie faktorov, ktoré musí montážna firma zhodnotiť pre každý projekt samostatne. Teplovzdušná technológia má nižšie nároky na elektrickú inštaláciu, nižšiu hlučnosť, jednoduchší servis a nižšiu obstarávaciu cenu. Tryskový sušič vracia investíciu cez nižšie prevádzkové náklady pri vyššej frekvencii použitia, ponúka kratší čas osušenia a v konfigurácii s HEPA filtrom spĺňa hygienické požiadavky zdravotníckeho sektora.

Pre montážnu firmu je dôležité vedieť obidve technológie nielen nainštalovať, ale aj správne zadefinovať investorovi – vrátane reálnej kalkulácie prevádzkových nákladov, nárokov na elektrickú inštaláciu, servisných intervalov a hygienických aspektov. Správna voľba na začiatku projektu je lacnejšia ako výmena nevhodného zariadenia po roku prevádzky.

Pre hlbšie pochopenie inštalačných požiadaviek odporúčame aj ďalšie články vo Vedomostnom centre: Montáž sušiča rúk na stenu: výšky podľa vyhlášky 532/2002 Zb. a kotvenie do rôznych materiálov, Elektroinštalačné požiadavky pre sušiče rúk: istenie, krytie IP a pripojenie v mokrých priestoroch a Sušič rúk v reštaurácii, nemocnici alebo škole: hlučnosť, hygiena a výber podľa typu prevádzky.

Máte otázku k tejto téme?

Neviete sa rozhodnúť alebo riešite konkrétnu situáciu vo vašej domácnosti? Napíšte nám - radi poradíme.

Nevypĺňajte toto pole:
Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz.