Internetový veľkoobchod VYKURUJEM.SK

Elektrické vs. plynové prietokové ohrievače: porovnanie prevádzkových nákladov, nárokov na inštaláciu a obmedzenia

Elektrické vs. plynové prietokové ohrievače: komplexné porovnanie pre montážnych technikov

Výber medzi elektrickým a plynovým prietokovým ohrievačom nie je len otázka obstarávacej ceny alebo preferencie investora. Z pohľadu montážnika ide o rozhodnutie, ktoré ovplyvňuje rozsah inštalačných prác, nároky na stavebné úpravy, požiadavky na revízie, dlhodobé prevádzkové náklady a v konečnom dôsledku aj spokojnosť odberateľa. V praxi sa na zákazkách stretávame s oboma typmi – a aj skúsený technik si niekedy musí ujasniť, kde leží hranice použiteľnosti každého riešenia. Tento článok ide hlbšie než bežné porovnania: rozoberieme fyziku ohrevu, výpočty prevádzkových nákladov, dimenzovanie prípojok, komínové a ventilačné požiadavky, platné normy aj typické scenáre z praxe.

1. Fyzikálny základ: ako každý typ ohrievača prenáša teplo

Obe technológie vychádzajú z rovnakého cieľa – odovzdať čo najviac energie prechádzajúcej vode v čo najkratšom čase. Líšia sa však zdrojom energie a spôsobom jej premeny.

Elektrický prietokový ohrievač premieňa elektrickú energiu priamo na teplo prostredníctvom odporových špirál alebo trubkových telies (CTTV). Účinnosť tejto premeny je blízka 100 % – takmer všetka elektrická energia sa premení na tepelné žiarenie do vody. Neexistujú spaliny, nie sú potrebné komíny, nie je strach z nedokonalého spaľovania. Na druhej strane fyzika elektrickej odporovej premeny vyžaduje pri bežných teplotách výstupnej vody (40–55 °C) a bežných prietokoch (6–12 l/min) veľmi vysoké elektrické príkony – typicky 12 až 36 kW pri jednofázovom alebo trojfázovom zapojení.

Plynový prietokový ohrievač spaľuje zemný plyn (G20) alebo propán/bután (G30/G31) v horáku. Produkty spaľovania odovzdávajú teplo výmenníku, cez ktorý prúdi voda. Účinnosť moderných plynových prietokových ohrievačov sa pohybuje v rozmedzí 82–92 % (pri atmosférickom type), pričom kondenzačné prevedenia pri nízkych teplotách vstupnej vody dosahujú až 107 % vztiahnutých na dolnú výhrevnosť. Zvyšok energie odchádza spalinami. Výkon plynových prietokových ohrievačov môže byť podstatne vyšší – bežné modely pracujú v rozmedzí 17 až 28 kW, špeciálne prevedenia aj nad 40 kW – čo im umožňuje obsluhovať viacero odberných miest súčasne alebo dosiahnuť vyšší prietok pri zachovaní požadovaného teplotného rozdielu (ΔT).

ELEKTRICKÝ OHRIEVAČ El. energia 100 % Odporový ohrievač Teplá voda ~99 % Straty: <1 % (odporové teplo do okolia) PLYNOVÝ OHRIEVAČ Plyn 100 % Horák + výmenník Teplá voda ~85% Spaliny: ~12–18 % do komína Sálanie: ~2–5 % Porovnanie energetickej bilancie: elektrický ≈ 99 % účinnosť | plynový ≈ 82–92 % účinnosť

2. Prevádzkové náklady: reálna kalkulácia pre technickú prax

Najčastejšou otázkou investorov je, ktorý typ je lacnejší na prevádzku. Technik musí vedieť túto otázku zodpovedať s konkrétnymi číslami, nie odhadmi. Kľúčový vzorec je jednoduchý:

Náklady na ohrev [€] = (Q × ΔT × c) / (η × H_i) × cena_paliva

kde Q je objem ohriateej vody (m³), ΔT je teplotný rozdiel (°C), c je merná tepelná kapacita vody (1,163 kWh/m³·K), η je účinnosť spotrebiča a H_i je výhrevnosť paliva (pre zemný plyn cca 9,97 kWh/m³).

Pre realistické porovnanie uvažujme typickú domácnosť alebo malú prevádzku so spotrebou 80 litrov teplej vody denne (ΔT = 35 K, čo zodpovedá ohrevu zo studenej vody 10 °C na 45 °C):

  • Potrebná energia na ohrev: 0,08 m³ × 35 K × 1,163 kWh/m³·K = 3,256 kWh/deň
  • Elektrický ohrievač (η = 0,99): 3,256 / 0,99 = 3,29 kWh elektriny/deň → pri cene 0,22 €/kWh = 0,724 €/deň → 264 €/rok
  • Plynový ohrievač (η = 0,87): 3,256 / (0,87 × 9,97) = 0,375 m³ plynu/deň → pri cene 0,08 €/kWh ekvivalentu (cca 0,80 €/m³) = 0,300 €/deň → 109 €/rok

Z výpočtu vyplýva, že pri bežných slovenských cenách energií je plynový prietokový ohrievač približne 2,4-krát lacnejší na prevádzku ako elektrický. Tento rozdiel sa zvyšuje pri väčšej spotrebe teplej vody (napr. reštaurácia, penzión, dielňa s hygienickým zázemím) a znižuje sa, ak ide o malé bodové ohrevy (napr. jediné umývadlo na odľahlom pracovisku, kde by bol rozvod plynu neúmerný).

Pozor na dynamiku cien energií: v rokoch 2021–2023 sa tieto pomery dramaticky menili. Technici by mali investora upozorniť, že výpočet je platný pre aktuálne tarifly a zmluvy s dodávateľom – pri zmenách cien plynu sa výhodnosť plynového riešenia môže dočasne znížiť.

Ročné prevádzkové náklady – porovnanie (80 l/deň, ΔT=35 K) 0 € 100 € 200 € 300 € 264 € Elektrický 109 € Plynový Ceny: el. 0,22 €/kWh, plyn 0,80 €/m³ · η(el)=0,99 · η(plyn)=0,87

3. Inštalačné nároky – elektrické prietokové ohrievače

Elektrický prietokový ohrievač sa v porovnaní s plynovým javí ako jednoduchší na inštaláciu – odpadá komín, odvod spalín, plynovod aj plynová revízia. V praxi to však nie je bez podmienok.

3.1 Elektrická prípojka a istenie

Najväčším limitom je elektrika. Výkonné elektrické prietokové ohrievače (18–36 kW) vyžadujú trojfázové pripojenie 3× 400 V a istenie 25–50 A. To znamená, že pri starých domoch, chatiach alebo objektoch s jednofázovou prípojkou buď nie je možné dosiahnuť dostatočný výkon, alebo je nevyhnutná drahá rekonštrukcia elektrickej prípojky. Menšie elektrické prietokové ohrievače (6–12 kW) síce bežia na jednofázovej prípojke 230 V, no ich výkon stačí iba na jedno odberné miesto (umývadlo, drez) a len pri nízkych teplotných diferenciách v letnom období.

Kabeláž musí byť dimenzovaná podľa STN 33 2000-5-52: pre prúd 32 A pri 3× 400 V je potrebný kábel minimálne CYKY 5×6 mm² (pri dĺžke do cca 20 m), pre 50 A minimálne CYKY 5×10 mm². Inštalácia musí byť chránená prúdovým chráničom 30 mA (kúpeľňa – RCD typ A alebo B) a motorovým ističom s charakteristikou C alebo B podľa spúšťacieho prúdu. Elektrickú inštaláciu tejto triedy smie realizovať iba osoba s odbornou spôsobilosťou podľa vyhlášky č. 508/2009 Z. z. v znení neskorších predpisov.

3.2 Vodovodné pripojenie a tlakové podmienky

Elektrické prietokové ohrievače majú typicky nižší minimálny tlak aktivácie prietokového spínača (0,15–0,35 bar) ako staršie plynové modely s pneumatickým ovládaním. Moderné elektrické ohrievače majú elektronické riadenie otváracieho prietoku. Vstupný filtrovaný tlak by mal byť 1–8 bar (odporúčané 2–4 bar). Nad 8 bar musí byť osadený redukčný ventil podľa STN EN 1567. Na výstupe sa odporúča tlaková expanzná nádoba, ak je montovaný poistný ventil.

3.3 Montážna pozícia a rozmer

Elektrické prietokové ohrievače sú spravidla kompaktnejšie a ľahšie ako plynové (typicky 1,5–4 kg). Montujú sa zvisle alebo vodorovne podľa pokynov výrobcu. Nevyžadujú žiadne ochranné vzdialenosti od horľavých materiálov, keďže povrch skrine zostáva studený (ohrev prebieha vnútri uzavretého tlakovozásobníka). Toto výrazne zjednodušuje zabudovanie do kuchynských skriniek, pisoárov a pod.

4. Inštalačné nároky – plynové prietokové ohrievače

Plynové prietokové ohrievače predstavujú inštalačne náročnejší, no energeticky výhodnejší systém. Každý technik, ktorý ich inštaluje, musí mať oprávnenie na montáž plynových zariadení podľa STN EN 1775 a STN 38 6462 (resp. TNI CEN/TR 1749 pre kategorizáciu spotrebičov).

4.1 Plynová prípojka a dimenzovanie rozvodu

Prietokový ohrievač s výkonom 24 kW (napr. Protherm Panda POG 24) pri účinnosti 87 % spotrebuje pri plnom výkone cca 2,77 m³ zemného plynu za hodinu (pri dolnej výhrevnosti 9,97 kWh/m³). Prívod plynu musí byť dimenzovaný tak, aby tlakový spád v potrubí od hlavného uzáveru k horáku nebol väčší ako 1,0 mbar pri G20 (atmosferický horák) alebo väčší ako 2,5 mbar pri vyšších tlakoch G30/G31. Dimenzovanie plynovodu prebieha podľa STN EN 12007 a STN 38 6413 s ohľadom na súčasnosť prevádzky ďalších spotrebičov.

Pre typ G20 (zemný plyn) je nominálny tlak prívodu 20 mbar ± 15 %. Pri propáne G31 je nominálny tlak 37 mbar (sieťové zásobníkové systémy) alebo 29 mbar (centralizovaný rozvod zmiešaného propánu). Ohrievače Protherm Panda séria IOG sú vybavené samostatnou tryskou a regulátorom pre príslušný typ plynu – terénna výmena trysky je pôvodne vykonávaná servisným technikom a musí byť dokumentovaná v prevádzkovej dokumentácii spotrebiča.

4.2 Odvod spalín – atmosférický vs. ventilátorový typ

Toto je najzásadnejší konštrukčný rozdiel medzi modelmi a zároveň najčastejší zdroj inštalačných komplikácií. Atmosférické plynové prietokové ohrievače (napr. Protherm Panda POG 19) sú zariadenia typu B – spaľujú vzduch z priestoru inštalácie a spaliny odvádzajú do komína prirodzeným ťahom. Vyžadujú funkčný komín s minimálnym ťahom (zvyčajne 3–5 Pa), dostatočný prívod spaľovacieho vzduchu do miestnosti a pravidelné čistenie komínového pripojovacie potrubia.

Podrobnejšie sa tejto problematike venuje článok Odvod spalín pri prietokových ohrievačoch: dimenzovanie komína, spoločné pripojovacie potrubie a požiadavky noriem, resp. Atmosférický vs. ventilátorový prietokový ohrievač: konštrukčné rozdiely, odvod spalín a vhodnosť použitia. Tu zdôrazníme kľúčové limitácie pre prax:

  • Atmosférické ohrievače sa nesmú inštalovať v kúpeľniach, sprchových kútoch ani v priestoroch, kde nie je zabezpečená stála ventilácia (výnimky viď STN EN 1020, kategória priestorov SA, SE, SB).
  • Minimálny objem priestoru inštalácie sa vypočíta podľa príkonu horáka – pri 24 kW spotrebiči ide o prívod cca 2,5 m³/hod spaľovacieho vzduchu, čo vyžaduje buď vetrací otvor na fasádu (min. 50 cm² čistého prierezu) alebo objem miestnosti minimálne cca 8 m³ so štandardnou výmenou vzduchu.
  • Komínové hrdlo ohrievača sa nesmie napojiť na spoločné zberné komínové potrubie, ak nie je pre daný druh spotrebiča certifikované (STN EN 13384).

Ventilátorové (núteným odvodom spalín) modely, napr. Protherm Panda PTP TG 27, sú zariadenia typu C – majú uzavretú spaľovaciu komoru, spaľovací vzduch privádzajú a spaliny odvádzajú cez koaxiálne (alebo dvojrúrkové) potrubie priamo na fasádu alebo cez šachtu. Môžu byť inštalované v kúpeľniach. Ich inštalácia je flexibilnejšia (nie je potrebný klasický komín), ale vyžaduje prístup na fasádu alebo strechu a správnu manipuláciu s tlakovými parametrami ventilátora.

Odvod spalín: atmosférický (typ B) vs. ventilátorový (typ C) Typ B – atmosférický Priestor inštalácie Ohrievač Komín vzduch Spaľovací vzduch z miestnosti → prirodzený ťah komína Typ C – ventilátorový (uzavretý) Priestor inštalácie Ohrievač koaxiál. potrubie ↑ spaliny ↓ vzduch Uzavretý systém – nevyžaduje komín, vhodný do kúpeľní

4.3 Plynová revízia a odborná spôsobilosť

Každá inštalácia plynového prietokového ohrievača musí byť ukončená tlakovou skúškou plynovodu (STN EN 1775, §4.6), kontrolou tesnosti všetkých spojov detektorom úniku plynu (penová skúška nestačí pri tlakovej skúške, ale je dostatočná pri opakovanom preskúšaní po zapojení) a zápisom do protokolu o odovzdaní do prevádzky. Pred prvým spustením musí technik overiť tlak plynu v prívode manometrom (minimálne Watts Industries typ 314 alebo ekvivalent, trieda presnosti 1,6). Deviácia tlaku mimo povolený rozsah ±15 % od nominálneho tlaku G20 (20 mbar) je dôvodom na nepripojenie zariadenia a informovanie distribútora plynu.

5. Obmedzenia používania – kde ktorý typ zlyhá

5.1 Kedy elektrický prietokový ohrievač nevyhovuje

  • Vysoký simultánny odber: Pri obsluhe 2 a viac výtokov súčasne (napr. sprcha + umývadlo) elektrický ohrievač pri nízkom príkone (12 kW) nedosiahne požadovaný prietok alebo teplotu. Pri trojfázovom 27 kW ohrievači je to reálne možné, ale iba pri teplote vstupnej vody nad 12 °C a prietoku max. 10–11 l/min celkovo.
  • Stará elektrická prípojka: Pred inštaláciou výkonného elektrického ohrievača je nevyhnutné overiť kapacitu hlavného ističa a stav elektromeru – bežná domácnosť má hlavný istič 3×25 A, čo pre 27 kW ohrievač nestačí.
  • Zimná prevádzka pri nízkej teplote vody: Pri vstupnej teplote 5–7 °C (zimné podmienky, nezahrievaný prívod) klesá dosiahnuteľný prietok pri zachovaní ΔT = 35 K dramaticky – pri 18 kW ohrievači: Q = P/(c×ΔT) = 18/(1,163×35) = 0,44 l/s = 26,5 l/min... to je fyzikálne OK, ale reálny prietok pri tomto výkone závisí od hydraulických strát a konštrukcie ohrievača. V praxi je pri studených podmienkach výhodnejší výkonnejší plynový spotrebič.
  • Fotovoltická integrácia: Paradoxne, elektrický prietokový ohrievač sa ťažko integruje s FV systémami, pretože špičkový odberový výkon (18–36 kW) presahuje typické výnosy bežnej FV inštalácie (3–10 kWp). Zásobníkový ohrievač vody je z FV pohľadu výhodnejší.

5.2 Kedy plynový prietokový ohrievač nevyhovuje

  • Žiadna plynová prípojka: V oblastiach bez plynovej siete je nutné riešiť propánový zásobník (min. 275-litrová bomba alebo podzemný zásobník), čo zvyšuje obstarávaciu cenu a pridáva pravidelné náklady na prenájom zásobníka a distribúciu propánu. V horských alebo odľahlých oblastiach to môže byť logisticky komplikované.
  • Priestory bez možnosti odvodu spalín: Akákoľvek miestnosť bez prístupu k fasáde alebo funkčnému komínu vylučuje atmosférické prevedenie. Ventilátorové prevedenie je inštalačne flexibilnejšie, ale koaxiálne potrubie musí byť odborne dimenzované a nesmie byť dlhšie, ako udáva výrobca (typicky max. 5–8 m ekvivalentnej dĺžky pri 60/100 mm priemere).
  • Kúpeľňa – atmosférický typ: Podľa STN EN 1020 a smerníc CPD je zakázaná inštalácia spotrebičov kategórie B v kúpeľniach a sprchách. Plynový ohrievač v kúpeľni musí byť výhradne typ C s uzavretou spaľovacou komorou.
  • Chodba alebo skrinka bez ventilácie: Atmosférický plynový ohrievač vyžaduje prívod vzduchu – nesmie byť umiestnený v tesných uzavretých skrinkách bez ventilácie. To je v praxi bežná chyba: zákazník si nechá ohrievač vložiť do kuchynskej skrinky a uzavrie ju, čo vedie k nedostatočnému horeniu, bohatej zmesi CO a poruche bezpečnostného termostatu.

6. Dimenzovanie výkonu – praktické scenáre pre oba typy

Podrobný postup výpočtu výkonu je predmetom samostatného článku Dimenzovanie prietokových ohrievačov: výpočet potrebného výkonu podľa počtu odberných miest a prietoku. Tu uvádzame praktické orientačné hodnoty pre tri typické scenáre:

Scenár A – Bytová jednotka, 1 kúpeľňa, 1 kuchyňa (simultánny odber 1 výtok): Plynový ohrievač 17–19 kW (napr. Protherm Panda IOG mini 19) alebo elektrický ohrievač 18 kW trojfázový – oba sú dostatočné pri štandardnom prietoku 7–9 l/min.

Scenár B – Penzión, 3 kúpeľne, max. 2 súčasné sprchy: Plynový ohrievač minimálne 24–27 kW (napr. Protherm Panda IOG 24) je zodpovedajúce riešenie. Elektrické riešenie by vyžadovalo 36 kW trojfázový ohrievač alebo kaskádu dvoch ohrievačov, čo prináša výzvu na strane hlavného ističa (min. 3×63 A, prípadne 2× 3×32 A).

Scenár C – Priemyselná prevádzka, umývacie plochy a hygiena pre zamestnancov: Plynový kaskádový systém alebo zásobníkový prípravník s plynovou cirkuláciou je spravidla ekonomickejší. Elektrický prietokový ohrievač s príkonom nad 40 kW je technicky možný, ale požaduje silnoprúdovú prípojku, ktorá v mnohých starších priemyselných objektoch nie je k dispozícii.

Inštalačné nároky – rýchle porovnanie Parameter Elektrický Plynový Požiadavka na komín / odvod spalín NIE ÁNO (B) / fasáda (C) Plynová prípojka / revízia NIE ÁNO (povinná) Elektrická prípojka (výkon) 3×400 V / 25–50 A Štandard (el. zapaľovanie) Vhodnosť do kúpeľne ÁNO (s RCD 30 mA) iba typ C (uzavretá spaľ. komora) Prevádzkové náklady (rel.) VYŠŠIE (~2–3×) NIŽŠIE Obstarávacia cena (priem.) NIŽŠIA (150–400 €) stredná (300–700 €) Maximálny dosiahnuteľný výkon do 36 kW (3-fáz.) 17–40+ kW Závislosť na infraštr. (plyn / el.) El. sieť (výkon. kapacita) Plynová sieť / zásobník Produkcia CO – bezpečnostné riziká ŽIADNA riziko pri zlom vedení Porovnanie orientačné – závisí od konkrétneho modelu, lokality a infraštruktúry

7. Bezpečnostné aspekty a normatívne požiadavky

Obe technológie sú regulované európskymi aj slovenskými normami, no ich bezpečnostné riziká sú rôznej povahy.

Elektrické ohrievače: Hlavné riziko predstavuje zásah elektrickým prúdom (vlhké prostredie + vysoké napätie + vysoký prúd). Preto každá inštalácia v mokrom prostredí (kúpeľňa, vonkajší výtok) musí spĺňať STN EN 60335-2-35 (bezpečnostné požiadavky pre elektrické prietokové ohrievače) a STN 33 2000-7-701 (elektrické zariadenia v kúpeľniach a sprchovacích priestoroch). Zariadenia musia mať krytie minimálne IP25 pre inštaláciu v priestoroch s rozstrekovačnou vodou a IPX4 vo vybraných zónach. Uzemniaci vodič musí byť spoľahlivo pripojený. Chybné uzemniť elektrický ohrievač je jednou z najčastejších – a najnebezpečnejších – inštalačných chýb.

Plynové ohrievače: Dominantným rizikom je unikanie plynu (výbuch, požiar) a tvorba oxidu uhoľnatého CO pri nedokonalom spaľovaní. STN EN 26 (zodpovedajúca EN 26 pre ohrievače vody) definuje konštrukčné bezpečnostné prvky: ionizačné alebo termočlánkové istenie horáka, bimetalové poistky pri prehriatí výmenníka, podtlaková membrána zabraňujúca prevádzke pri zlyhaní ťahu komína (tzv. atmosférická poistka – APD alebo ODS). Technik musí po inštalácii overiť funkciu každej z týchto poistiek podľa servisného protokolu výrobcu. Podrobnejší postup je opísaný v článku Montáž plynového prietokového ohrievača: postup pripojenia plynu, vody, odvodu spalín a uvádzanie do prevádzky.

8. Vodný kameň, servisné nároky a životnosť

Prietokový ohrievač – elektrický aj plynový – je vysoko zaťažovaný tepelným šokom pri každom zapnutí. Výmenník/ohrievacie teleso sa rozohrieva z teploty studenej vody na 50–70 °C (výmenník plynového) alebo na teplotu povrchu odporového telesa (160–200 °C, elektrický). Tento cyklus vytvára ideálne podmienky pre usadzovanie uhličitanu vápenatého (vodný kameň, CaCO₃) z tvrdej vody.

Pri elektrickom prietokovom ohrievači sa vodný kameň usadzuje priamo na povrchu odporového telesa, kde drasticky znižuje prestup tepla (tepelná vodivosť CaCO₃ je 2–3 W/m·K vs. meď 380 W/m·K), spôsobuje lokálne prehriatie a skracuje životnosť telesa. Odporúčaná maximálna tvrdosť vody pre elektrické ohrievače je do 3,0 mmol/l (cca 17°dH). Nad touto hodnotou je nutná inštalácia zmäkčovača alebo dávkovacieho zariadenia polyfosforátov.

Plynový prietokový ohrievač má medený alebo nerezový výmenník (v závislosti od modelu), kde vodný kameň vytvára izolačnú vrstvu medzi plynom/spalinami a vodou, čím klesá účinnosť a rastie teplota výmenníka. Pri ťažko postihnutom výmenníku hrozí deformácia alebo prasknutie. Téme vodného kameňa, diagnostike a postupu odkamiňovania sa venuje článok Usadzovanie vodného kameňa v prietokových ohrievačoch: vplyv na výkon, ochrana a postup odkamiňovania výmenníka.

Životnosť elektrického prietokového ohrievača sa pri tvrdej vode a bez ochrany pohybuje iba 3–5 rokov. Plynový ohrievač s medeným výmenníkom pri pravidelnej údržbe vydrží 10–15 rokov. Z dlhodobého pohľadu je servisná požiadavka plynového ohrievača (ročná prehliadka, výmena horáka, kontrola elektród, membrány vodného ventilu) nákladnejšia ako pri elektrickom, ale kompenzuje ju nižší náklad na energie a dlhšia životnosť.

9. TCO – celkové náklady vlastníctva za 10 rokov

Pre technika, ktorý radí zákazníkovi, je kľúčový ukazovateľ TCO (Total Cost of Ownership). Orientačný výpočet pre typickú bytovú jednotku (80 l/deň, ΔT = 35 K, ceny energií 2024):

Nákladová položka Elektrický (18 kW) Plynový 19 kW
Obstarávacia cena zariadenia 150–300 € 350–550 €
Inštalačné náklady (práca + materiál) 200–500 € 500–1 200 €
Elektrická prípojka / úprava (3-fáz.) 300–1 000 € 0 €
Ročné prevádzkové náklady (energia) ~264 €/rok ~109 €/rok
Servis / revízie za 10 rokov ~100–200 € ~600–1 000 €
Výmena zariadenia (po 7–10 r.) 150–300 € 0 € (stačí servis)
TCO za 10 rokov (orientačne) 3 540–5 040 € 2 840–4 140 €

Z TCO pohľadu je plynový prietokový ohrievač pri dostupnej plynovej prípojke spravidla výhodnejší o 700–1 000 € za 10-ročné obdobie. Bod zvratu (break-even) nastáva typicky po 3–5 rokoch prevádzky, v závislosti od výšky počiatočných investícií do plynovej prípojky a komínového systému.

Najčastejšie otázky montážnikov (FAQ)

Môžem inštalovať atmosférický plynový prietokový ohrievač do uzavretej skrinky pod kuchynskou linkou?

Nie. Atmosférický plynový spotrebič (typ B) vyžaduje voľný prívod spaľovacieho vzduchu z priestoru inštalácie. Uzavretá skrinka by zabránila dostatočnému prívodu vzduchu, čo vedie k bohatej zmesi spaľovania, tvorbe CO a aktivácii bezpečnostného termostatu. Pre inštaláciu do uzavretého priestoru je nevyhnutný ventilátorový spotrebič typu C s koaxiálnym prívodom vzduchu a odvodom spalín cez fasádu. Okrem toho atmosférický spotrebič s otvorenou spaľovacou komorou nesmie byť v priestore, kde hrozí kontakt osôb pri jeho prevádzke bez dozoru.

Aký minimálny tlak vody je potrebný pre spoľahlivý rozber plynového prietokového ohrievača?

Väčšina moderných plynových prietokových ohrievačov (vrátane série Protherm Panda) má minimálny aktivačný tlak prietokového ventilu 0,15–0,3 bar pri nominálnom prietoku 2–3 l/min. Problémy nastávajú v starých bytovkách pri tlaku pod 0,8–1,0 bar v rozvodoch, kde je prietok síce dostatočný, ale dynamický tlak pri otvorení armatúry klesá pod minimum. Riešením je výmena prietokového ventilu za model s nižším minimálnym aktivačným prietokom alebo tlakové posilňovacie čerpadlo. Podrobne sa tejto téme venuje článok Časté otázky montážnikov k prietokovým ohrievačom: tlak plynu, minimálny prietok, náhradné diely a záručné podmienky.

Môžem zapojiť elektrický prietokový ohrievač na jednofázovú 230 V prípojku pre sprchu?

Teoreticky áno, ak ide o ohrievač s výkonom do 12 kW a prípojka unesie príslušný prúd (do 52 A pri 230 V). V praxi však 12 kW pri ΔT = 35 K a vstupnej teplote 10 °C (zimné podmienky) dosiahne prietok iba cca 5,9 l/min – čo je pre sprchovanie na hranici komfortu (odporúčané minimum pre sprchu je 6–8 l/min). Pre kúpeľňu zo sprchovou hlavicou je na jednofázovej prípojke elektrický prietokový ohrievač hraničný; pre plnohodnotnú sprchovú kabínu s termostatickým ventilom je potrebný trojfázový model 18–27 kW.

Je potrebná pravidelná plynová revízia aj pre malé prietokové ohrievače (napr. Protherm Panda 19)?

Áno. Podľa zákona č. 124/2006 Z. z. o BOZP a vyhlášky č. 508/2009 Z. z. a technickej normy STN 38 6462 podlieha každý plynový spotrebič pravidelnej odbornej prehliadke, spravidla raz za 12 mesiacov. Revízia zahŕňa kontrolu tesnosti prívodu plynu, kontrolu spaľovacieho procesu (analýza spalín, podiel CO), stav horáka, ionizačnej elektródy, termostatov a odvodu spalín. Opomínaná ročná revízia je nielen dôvodom na zánik záruky u výrobcu, ale aj potenciálne bezpečnostnou hrozbou – poruchy horáka a ionizačných elektród sú zdrojom CO pri nedokonalom spaľovaní bez aktivácie bezpečnostnej poistky.

Oplatí sa pri rekonštrukcii kúpeľne radšej prejsť z elektrického na plynový prietokový ohrievač?

Závisí od dostupnosti plynovej prípojky a stavu komína. Ak je v objekte rozvedený plyn a existuje funkčný komín (alebo je možné urobiť otvor pre koaxiálny vývod na fasádu), prechod na plynový ohrievač sa zvyčajne vráti v úspore energií do 3–5 rokov. Ak nie je plynová prípojka k dispozícii a bolo by treba vybudovať plynovod od pripojovacej skrine, investícia sa predlžuje na 6–10 rokov. V takom prípade môže byť výhodnejšou alternatívou tepelné čerpadlo vzduch-voda alebo zásobníkový ohrievač kombinovaný s FV systémom – záleží od celkového konceptu rekonštrukcie.

Aký je rozdiel medzi modelmi Protherm Panda POG a IOG?

Séria POG (napr. Protherm Panda POG 19 alebo POG 24) je určená pre zemný plyn G20, séria IOG (napr.

Nevypĺňajte toto pole:
Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz.