Internetový veľkoobchod VYKURUJEM.SK

Dimenzovanie potrubných rozvodov podľa prietoku a tlakovej straty

Dimenzovanie potrubných rozvodov podľa prietoku a tlakovej straty – kompletný odborný návod pre montážnikov

Správne nadimenzovaný potrubný rozvod je základným predpokladom spoľahlivej, energeticky efektívnej a dlhodobo bezproblémovej vykurovacej alebo sanitárnej inštalácie. Napriek tomu ide v praxi o jednu z najčastejšie podceňovaných fáz projektovania – najmä pri menších zákazkách, kde montážnik spoliehajúci na skúsenosť volí priemer od oka. V roku 2026, keď ceny energií zostávajú výrazne vyššie ako pred rokom 2021 a investori stále viac požadujú merateľnú efektívnosť systémov, si podhodimenzované alebo predimenzované potrubie priamo preplatí zákazník – buď vyššou spotrebou čerpadiel, alebo nedostatočným výkonom vykurovacích telies.

Tento článok je určený montážnym firmám, inštalatérom a revíznym technikom, ktorí potrebujú ovládať metodiku dimenzovania od základných fyzikálnych vzťahov až po praktickú aplikáciu na bežné typy inštalácií – rodinné domy, bytové domy, priemyselné prevádzky a podlahové kúrenie. Rozoberieme hydraulické základy, postup výpočtu, kritické parametre pre rôzne materiály potrubí vrátane PEX, typické chyby z praxe aj to, ako správne dimenzovanie ovplyvňuje výber čerpadla.


1. Fyzikálne základy – prietok, rýchlosť prúdenia a tlaková strata

1.1 Objemový prietok a jeho výpočet z tepelného výkonu

Základným vstupným parametrom pre dimenzovanie každého vykurovacieho rozvodu je objemový prietok Q (m³/h alebo l/s), ktorý vychádza z požadovaného tepelného výkonu okruhu. Vzťah je nasledovný:

Q = P / (ρ · c · ΔT)

kde:

  • P – tepelný výkon okruhu [W]
  • ρ – hustota teplonosného média [kg/m³] – pre vodu pri 70 °C cca 977,8 kg/m³
  • c – merná tepelná kapacita vody [J/(kg·K)] – cca 4 187 J/(kg·K)
  • ΔT – teplotný rozdiel prívodného a spiatočného potrubia [K]

Pre praktické použitie sa tento vzorec zjednodušuje na:

Q [l/h] = P [W] / (1,163 · ΔT [K])

Príklad: Vykurovací okruh má výkon 8 kW, teplotný spád 70/50 °C (ΔT = 20 K).
Q = 8 000 / (1,163 × 20) = 8 000 / 23,26 = 344 l/h = 0,344 m³/h

Tento prietok je vstupom pre výpočet dimenzovania potrubia.

1.2 Rýchlosť prúdenia – základ pre voľbu priemeru

Rýchlosť prúdenia média v potrubí v [m/s] je kľúčovým parametrom, ktorý určuje, či bude prúdenie laminárne alebo turbulentné (Reynoldsovo číslo), a priamo ovplyvňuje hlukové vlastnosti rozvodov aj intenzitu erózie vnútorných stien. Pre vykurovacie rozvody platia tieto odporúčané hodnoty:

  • Hlavné horizontálne vetvy: 0,5 – 1,0 m/s
  • Stúpacie potrubia (stoupačky): 0,3 – 0,7 m/s
  • Prípojky k vykurovacím telesám: 0,2 – 0,5 m/s
  • Podlahové vykurovanie (okruhy): 0,15 – 0,5 m/s

Prekročenie 1,0 m/s v plastových potrubí vedie k zvýšenému hlukovému zaťaženiu a pri dlhodobej prevádzke k erozívnemu poškodeniu armatúr a fitingov, najmä v miestach zmeny smeru. Hodnoty pod 0,2 m/s môžu spôsobovať usadzovanie kalu a vzduchové kapsy.

Rýchlosť sa vypočíta zo vzorca:

v = Q / A = Q / (π/4 · d²)

kde d je vnútorný priemer potrubia [m] a Q je v m³/s.

Rýchlosť prúdenia v závislosti od prietoku – PEX potrubie 0 100 200 300 400 500 l/h 0 0,5 1,0 1,5 2,0 m/s PEX 17×2 (dᵢ=13mm) PEX 20×2 (dᵢ=16mm) PEX 25×2,3 (dᵢ=20,4mm) max.

Graf 1: Rýchlosť prúdenia v závislosti od prietoku pre bežné dimenzie PEX potrubia. Červená prerušovaná čiara označuje odporúčanú hornú hranicu 1,0 m/s.

1.3 Tlaková strata – lineárna a miestna

Tlaková strata v potrubnom rozvode sa skladá z dvoch zložiek:

  • Lineárna (trecia) tlaková strata ΔpL – spôsobená trením média o steny potrubia po celej dĺžke rozvodu
  • Miestna tlaková strata Δpm – spôsobená armaturami, kolenami, T-kusmi, redukciami, ventilmi a ďalšími tvarovkami

Celková tlaková strata dimenzovaného úseku:

Δpcelk = ΔpL + Δpm

Lineárna tlaková strata sa vypočíta Darcy-Weisbachovým vzorcom:

ΔpL = λ · (L/d) · (ρ · v²/2)

kde λ je súčiniteľ trenia (závisí od Reynoldsovho čísla a drsnosti steny), L je dĺžka úseku [m], d je vnútorný priemer [m].

V praxi sa používa merná tlaková strata R [Pa/m], ktorá sa odčítava z nomogramov výrobcu potrubia alebo z hydraulických tabuliek. Pre vykurovacie rozvody sa odporúča projektovať v rozsahu R = 50 – 150 Pa/m pre hlavné vetvy a R = 150 – 300 Pa/m pre krátke prípojky telies.


2. Reynoldsovo číslo a jeho praktický význam pri dimenzovaní

Reynoldsovo číslo Re určuje charakter prúdenia:

Re = v · d / ν

kde ν je kinematická viskozita vody [m²/s] (pri 70 °C ≈ 0,415 × 10⁻⁶ m²/s).

  • Re < 2 300 – laminárne prúdenie (nízke tlakové straty, ale horšia prestup tepla)
  • Re 2 300 – 10 000 – prechodová oblasť
  • Re > 10 000 – turbulentné prúdenie (vyššie tlakové straty, ale efektívnejší prestup tepla)

V bežných vykurovacích rozvodoch s odporúčanými prietokmi a rýchlosťami väčšinou pracujeme v turbulentnom režime, čo je žiadúce pre prenos tepla. Pri podlahovom vykurovaní s nízkymi prietokmi a malými priemermi okruhov sa môžeme pohybovať v prechodovej oblasti – to je dôvod, prečo musia byť tieto okruhy presnejšie navrhnuté a hydraulicky vyvažované.


3. Merná tlaková strata – nomogramy a praktické tabuľky pre PEX potrubie

Pre bežnú dennú prácu montážnika je analytický výpočet Reynoldsovho čísla a Moodyho diagramu neefektívny. V praxi sa používajú buď hydraulické softvéry (napr. MagiCAD, ECODESIGN, alebo kalkulačky výrobcov) alebo tabulkové nomogramy mernej tlakovej straty R [Pa/m] v závislosti od prietoku Q [l/h] pre konkrétny materiál a dimenziu potrubia.

Nasledujúca tabuľka uvádza orientačné hodnoty mernej tlakovej straty pre PEX-a potrubie (drsnosť steny ε ≈ 0,007 mm) pri teplote vody 60 °C:

Dimenzia PEX Vnútorný priemer [mm] Q = 50 l/h
R [Pa/m]
Q = 100 l/h
R [Pa/m]
Q = 200 l/h
R [Pa/m]
Q = 400 l/h
R [Pa/m]
Q = 600 l/h
R [Pa/m]
17 × 2 13,0 35 120 430 1 550 3 300
20 × 2 16,0 10 35 120 430 920
25 × 2,3 20,4 3 10 35 120 255

Tabuľka 1: Orientačné hodnoty mernej tlakovej straty R [Pa/m] pre PEX-a potrubie IVAR pri teplote vody 60 °C. Hodnoty sú vypočítané pre čistú vodu – pri zmesi s glykolom treba hodnoty korigovať koeficientom 1,2–1,5 podľa koncentrácie.

Z tabuľky je zrejmé, prečo je voľba dimenzie kľúčová: pri prietoku 200 l/h dosahuje potrubie 17×2 mernej straty 430 Pa/m, čo je pre dlhší okruh (napr. 15 m) celková strata 6 450 Pa – to je na hranici únosnosti pre bežné obehové čerpadlá menšej triedy. Prechod na 20×2 zredukuje stratu na 120 Pa/m, čo je 1 800 Pa na rovnakom úseku – výrazne priaznivejší stav.

PEX potrubie IVAR 17x2

PEX-a potrubie IVAR 17×2 – vhodné pre okruhy podlahového vykurovania a prípojky vykurovacích telies. Dostupné v kotúčoch 120 m, 240 m alebo 600 m.


4. Miestne odpory – výpočet ekvivalentnej dĺžky a koeficient ζ

Tvarovky, armatúry a ostatné hydraulické prvky vnášajú do rozvodu miestne tlakové straty, ktoré nemožno zanedbať. V praxi sa používajú dva prístupy:

4.1 Metóda koeficientu miestneho odporu ζ

Δpm = ζ · (ρ · v²/2)

Koeficient ζ sa udáva v technickej dokumentácii výrobcu. Typické hodnoty:

Prvok ζ (orientačné)
Koleno 90°0,5 – 1,5
Koleno 45°0,2 – 0,5
T-kus (prietok priamo)0,5 – 1,0
T-kus (odbočka)1,5 – 3,0
Kulový ventil (plne otvorený)0,1 – 0,5
Spätný ventil1,5 – 3,5
Prietokomery (vodovodné)5 – 10
Filter (čistý)2 – 5
Zúženie (redukcia)0,3 – 0,8

4.2 Metóda ekvivalentnej dĺžky

Jednoduchší prístup používaný pri ručnom dimenzovaní: miestnym odporom sa priradí ekvivalentná dĺžka priameho potrubia lekv [m], o ktorú sa navýši skutočná dĺžka úseku. Pre orientáciu:

  • Koleno 90° pre PEX 17×2: lekv ≈ 0,5 – 0,7 m
  • Koleno 90° pre PEX 20×2: lekv ≈ 0,7 – 1,0 m
  • T-kus odbočka pre PEX 20×2: lekv ≈ 2,0 – 3,5 m

Pri typickom bytovom vykurovacom okruhu dosahujú miestne odpory 20 – 40 % celkovej tlakovej straty. Ignorovanie miestnych odporov teda vedie k podhodnoteniu požiadavky na čerpadlo o štvrtinu až tretinu – to je chyba, ktorú vidíme pri servisných návštevách pomerne bežne.


5. Postup pri dimenzovaní – krok za krokom

Postup dimenzovania potrubného rozvodu 1. Tepelné výkony Q [l/h] 2. Schéma rozvodov vetvy, dĺžky 3. Voľba dimenzie v, R, tabuľky 4. Tlaková strata ΔpL + Δpm 5. Kritická vetva max. Δp 6. Výber čerpadla Q, H krivka 7. Hydr. vyvažovanie armatúry

Schéma 1: Systematický postup pri dimenzovaní potrubného rozvodu – od tepelných výkonov po hydraulické vyvažovanie.

Krok 1: Stanovenie prietokov pre každú vetvu

Vychádza z tepelného výkonu jednotlivých okruhov. Prietok sa kumuluje od konca vetvy smerom k zdroju – každý ďalší úsek nesie súčet prietokov všetkých napojených telies.

Krok 2: Schematické zakreslenie topológie rozvodov

Každý úsek potrubia musí byť označený: dĺžka L [m], prietok Q [l/h], predpokladaná dimenzia. Bez tohto podkladu je dimenzovanie len hádanie.

Krok 3: Voľba dimenzie pre každý úsek

Z tabuľky alebo nomogramu sa pre daný prietok Q vyberie taká dimenzia, pri ktorej merná strata R zostane v odporúčanom rozsahu a zároveň rýchlosť v neprekračuje hornú hranicu. Väčšina praxe sa odohráva pri 2–3 dimenziách PEX (17×2, 20×2, 25×2,3) pričom prechody sa volia tak, aby bol systém hydraulicky vyvážený.

Krok 4: Výpočet tlakovej straty každého úseku

Δpúsek = R · Lekv

kde Lekv = Lskutočná × faktor miestnych odporov (typicky 1,2 – 1,4 pre rozvody s bežným počtom tvaroviek)

Krok 5: Identifikácia kritickej vetvy

Kritická vetva je tá s najvyššou sumárnou tlakovou stratou od zdroja k poslednému telesu a späť. Táto hodnota je vstupom pre výber čerpadla. Ostatné vetvy musia byť vyrovnané pomocou regulačných ventilov alebo prednastavením termostatických ventilov.

Krok 6: Výber obehového čerpadla

Čerpadlo sa volí tak, aby jeho pracovný bod (prienik čerpacej charakteristiky Q-H s charakteristikou siete) ležal v optimálnej zóne. Pracovný bod: Qtotal [m³/h] a H [m v.s.] = Δpkrit [Pa] / (ρ · g). Uprednostňujú sa EC čerpadlá s automatickým prispôsobením otáčok (napr. Grundfos ALPHA, Wilo Stratos) – v roku 2026 je to štandardom aj pri RD strednej veľkosti, keďže prevádzková úspora oproti pevným otáčkam dosahuje 30–60 %.


6. Praktický príklad dimenzovania – rodinný dom s kombináciou radiátorov a podlahového kúrenia

Uvažujeme rodinný dom o ploche 160 m², celkový tepelný výkon 12 kW, teplotný spád radiátorov 70/50 °C (ΔT=20 K), podlahové kúrenie 45/35 °C (ΔT=10 K). Systém pozostáva z:

  • Kotol → rozdeľovač – hlavný prívod, dĺžka 5 m
  • Radiátorový okruh (P=7 kW): 3 vetvy, celková dĺžka rozvodov cca 45 m
  • Podlahový okruh (P=5 kW): 4 slučky po 80 m = 320 m potrubia, rozdeľovač

Radiátorový okruh – dimenzovanie hlavnej vetvy

Qrad = 7 000 / (1,163 × 20) = 301 l/h

Pre hlavnú vetvu pri prietoku 301 l/h: z tabuľky pre PEX 20×2 (dᵢ=16mm) → R ≈ 100 Pa/m, v ≈ 0,42 m/s – vyhovuje. Voľba: PEX 20×2.

Lekv = 5 × 1,3 (korekcia miestnych odporov) = 6,5 m
Δphlavná vetva = 100 × 6,5 = 650 Pa

Prípojky k radiátorom – individuálne vetvy (Q ≈ 60–120 l/h každá)

Pri Q = 100 l/h, PEX 17×2 → R ≈ 120 Pa/m, dĺžka prípojky 4 m
Δpprípojka = 120 × 4 × 1,4 = 672 Pa

Podlahové okruhy – dimenzovanie slučiek

Qpf = 5 000 / (1,163 × 10) = 430 l/h (rozdelené na 4 slučky = 107 l/h/slučka)

Pre slučku 80 m, PEX 17×2, Q = 107 l/h → R ≈ 130 Pa/m
Δpslučka = 130 × 80 × 1,15 (miestne odpory sú v slučke minimálne) = 11 960 Pa ≈ 1,2 m v.s.

Celková tlaková strata PF okruhu vrátane rozdeľovača, prívodu a spiatočky: cca 14–16 kPa. Čerpadlo pre PF okruh musí zabezpečiť Q = 430 l/h pri H ≈ 2,0 m v.s. – v tomto prípade plne postačí malé EC čerpadlo triedy Wilo Yonos Para alebo Grundfos UP 15-14 BX.

PEX potrubie IVAR 20x2 kotúč

PEX-a potrubie IVAR 20×2 – 200 m – ideálna voľba pre hlavné rozvodné vetvy radiátorových okruhov v rodinných domoch. Kotúč 200 m pokryje typický rodinný dom bez zvyškov.


7. Špecifiká dimenzovania pre PEX-a potrubie – materiálové a tepelné vlastnosti

PEX-a (sieťkovaný polyetylén metódou peroxidov, Engel metóda) patrí medzi najpoužívanejšie materiály pre vykurovacie rozvody v SK a CZ. Oproti kovovým potrubiam má niekoľko špecifík, ktoré musia byť pri dimenzovaní zohľadnené:

7.1 Tepelná rozťažnosť

Lineárny koeficient tepelnej rozťažnosti PEX-a je α ≈ 0,14 mm/(m·K) – výrazne vyšší ako oceľ (0,012 mm/(m·K)). Pri zmene teploty o 50 K (napr. zo 20 °C na 70 °C) sa 10 m úseku predĺži o 70 mm. Pri inštalácii do stavebných konštrukcií (podlaha, stena) to problém nepredstavuje, pretože potrubie je obklopené a rozťažnosť sa absorbuje. Pri voľnom vedení v inštalačnom kanáli alebo šachte musia byť navrhnuté kompenzátory alebo U-ohyby každých 2–4 m.

7.2 Tlakové triedy – PN6 a PN10

Potrubie IVAR PEX-a je certifikované pre PN6 pri teplote +90 °C a PN10 pri +60 °C. Toto je kritický parameter pre výber pri vysokoteplotných systémoch. Pri klasickom vykurovaní s kotlom v spáde 70/50 °C a prietokovým tlakom v rozvodoch nepresahujúcim 2–2,5 bar (200–250 kPa) je PN6 pri 90 °C s rezervou dostatočný. Kondenzačné kotle pracujú pri nižších teplotách (55–65 °C na prívode), čo ďalej navyšuje bezpečnostný koeficient.

7.3 Drsnosť vnútornej steny

PEX-a má mimoriadne hladkú vnútornú stenu (ε ≈ 0,007 mm), čo je porovnateľné s meďou a výrazne lepšie ako oceľové zvárané potrubie (ε ≈ 0,046 mm). V praxi to znamená o 15–25 % nižšiu mernu tlakovú stratu pri rovnakom prietoku oproti oceľovým rúram rovnakého vnútorného priemeru – pri dimenzovaní treba použiť nomogramy pre PEX, nie pre oceľ.

7.4 Výpočet minimálneho polomeru ohybu

Pre PEX-a platí minimálny polomer ohybu Rmin = 5 × vonkajší priemer. Pre PEX 20×2: Rmin = 5 × 20 = 100 mm. Tesnenie ohybov pomocou laktov (fitingov) nie je vždy nutné pri dodržaní tohto pravidla – pri vedení pod omietkou alebo v betónovej vrstve sa plynulé ohyby preferujú pred fitingmi z dôvodu zníženia počtu potenciálnych miest úniku.

PEX potrubie IVAR 25x2,3 kotúč

PEX-a potrubie IVAR 25×2,3 – 200 m – optimálna dimenzia pre distribučné vetvy bytových domov alebo hlavné horizontálne rozvody väčších administratívnych budov.


8. Hydraulické vyvažovanie rozvodov – prečo nestačí len správna dimenzia

Správna dimenzia potrubia je nevyhnutnou, no nie postačujúcou podmienkou funkčného hydraulického systému. V rozvetvenej sieti musia byť pri danom prietoku čerpadla zabezpečené požadované prietoky vo všetkých větvách súčasne – to je predmetom hydraulického vyvažovania.

8.1 Princíp hydraulického vyvažovania

V paralelnom zapojení vetiev platí, že tlaková strata všetkých paralelných vetiev musí byť pri danom prietoku rovnaká (tlak v uzloch je pre všetky vetvy totožný). Vetvy s menšou prirodzenou tlakovou stratou (kratšie, väčší priemer) musia byť dodatočne dothrotlované regulačnými armaturami – napr. prednastaviteľnými regulačnými ventilmi (Picsburg, Stadip, Forstari a pod.) alebo hydraulickými vyváženými rozdeľovačmi s prietokomermi.

8.2 Metóda T-metódy (optimalizácia dimenzovania)

Progresívna metóda dimenzovania nazývaná T-metóda (alebo metóda optimálneho dimenzovania) minimalizuje celkové prevádzkové náklady vrátane ceny čerpadla a prevádzkovej spotreby elektrickej energie. Na rozdiel od tradičnej metódy predpísanej mernej straty (R=konšt.) táto metóda dovoľuje rôzne merné straty v rôznych větvách, pričom minimalizuje súčet investičných a prevádzkových nákladov. V Českej a Slovenskej praxi je zatiaľ menej rozšírená, no pri väčších projektoch (bytové domy, priemysel) prináša merateľné úspory.

8.3 Dynamické vs. statické vyvažovacie armatúry

Statické regulačné ventily (napr. Oventrop Hydrocontrol, IMI TA Stad) manuálne prednastavíme na vypočítanú hodnotu prietoku a plnia svoju funkciu len pri fixných podmienkach. Dynamické tlakovo-nezávislé regulačné ventily (PICV – Pressure Independent Control Valves, napr. IMI TA Picta, Danfoss AVPB) automaticky udržiavajú prednastavený prietok bez ohľadu na zmeny tlaku v sieti. Pri systémoch s termostatickými hlavicami a premenlivým prietokom sú dynamické armatúry výrazne vhodnejšou voľbou – eliminujú hydraulický šum a zabezpečujú presné dávkovanie tepla do každej miestnosti.

Hydraulická schéma – paralelné zapojenie vetiev s vyvažovaním Prívod Q Vetva 1 – dlhá (R·L = 8 kPa) Vetva 2 – stredná (R·L = 5 kPa) BV Vetva 3 – krátka (R·L = 2 kPa) BV Spiatočka P BV = Vyvažovací ventil Všetky vetvy musia mať rovnakú Δp pri požadovanom prietoku – rozdiel sa vyrovná nastavením BV.

Schéma 2: Paralelné zapojenie vetiev – krátke vetvy s nízkou prirodzenou tlakovou stratou musia byť dodatočne odthrotlované vyvažovacím ventilom (BV) na hodnotu kritickej vetvy.


9. Dimenzovanie podlahového vykurovania – špecifické požiadavky a metodika

Podlahové vykurovanie predstavuje špecifický prípad nízkoteplotného systému, kde sú požiadavky na dimenzovanie prísnejšie ako pri radiátorových rozvodoch z dôvodu:

  • Dlhé okruhy (slučky) 60–120 m z jedného materiálu a dimenzie bez zmeny priemeru
  • Nízke teplotné spády (typicky ΔT = 5–10 K), čo znamená vyššie prietoky pri rovnakom výkone
  • Presné hydraulické vyvažovanie je nevyhnutnosťou, nie luxusom
  • Neprístupnosť po betonáži – chyby sa neopravujú

9.1 Maximálna dĺžka slučky

Maximálna tlaková strata jednej slučky by nemala prekračovať 20 kPa (2 m v.s.) pri prietoku odporúčanom výrobcom (zvyčajne 1–3 l/min). Pre PEX 17×2 pri Q = 2 l/min (120 l/h) a R ≈ 150 Pa/m platí:

Lmax = 20 000 / 150 = 133 m

V praxi sa odporúča max. dĺžka slučky 100 m pre komfortné vyvažovanie. Pri väčších plochách je nutné deliť na viac slučiek s vlastnými prípojkami na rozdeľovači.

9.2 Rozlíšenie PEX-a vs. PEX-c

Na trhu je dostupný aj PEX-c (sieťkovaný elektrónmi – Silane metóda). PEX-c má stupeň sieťkovania ≥ 60 %, kým PEX-a dosahuje ≥ 70 %. Z hľadiska hydraulického správania sú v rozsahu bežných prevádzkových podmienok prakticky totožné – hydraulické tabuľky a nomogramy sú zameniteľné. Rozdiel sa prejavuje v odolnosti voči rastúcim teplotám a v pamäti tvaru pri mechanickom zaťažení. Pre podlahové vykurovanie obidva materiály plne postačujú.

Pre zákazky väčšieho rozsahu (bytovky, administratíva) je ekonomicky výhodné objednávať PEX-a 17×2 v kotúčoch 600 m – znižuje to manipuláciu, počet kotúčov na stavbe aj celkovú cenu za meter.

PEX potrubie IVAR 17x2 veľký kotúč 600m

PEX-a potrubie IVAR 17×2 – 600 m – veľkokapacitný kotúč pre väčšie zákazky podlahového vykurovania. Minimalizuje množstvo spojov na podlahe a šetrí čas pri manipulácii.


10. Vplyv glykolovej zmesi na dimenzovanie a tlakovú stratu

Pri inštaláciách s tepelným čerpadlom vzduch-voda alebo pri rozvodoch s rizikom zamrznutia (vonkajšie a polokryté inštalácie) sa používa zmes vody s propylénglykol alebo etylénglykol. Toto má priamy dopad na hydraulické výpočty:

  • Hustota zmesi je vyššia (napr. 30 % propylénglykol pri 20 °C: ρ ≈ 1 035 kg/m³ vs. voda 998 kg/m³)
  • Dynamická viskozita je výrazne vyššia – 30 % propylénglykol pri 20 °C: μ ≈ 3,5 mPa·s vs. voda 1,0 mPa·s → trojnásobná viskozita
  • Merná tepelná kapacita zmesi je nižšia (pre 30 % PG: c ≈ 3 900 J/(kg·K) vs. 4 187 pre vodu)

Výsledok: pri rovnakom prietoku je tlaková strata v glykolovej zmesi o 40–80 % vyššia ako pri vode (v závislosti od koncentrácie a teploty). Nomogramy výrobcov sú spravidla dané pre čistú vodu – pri glykolovej zmesi je nevyhnutné aplikovať korekčný faktor F, ktorý výrobci uvádzajú v technických listoch.

Príklad: merná strata 120 Pa/m pre vodu sa pri 30 % propylénglykol zvýši na 120 × 1,55 = 186 Pa/m. Pri nedodržaní tejto korekcie montážnik poddimenzuje čerpadlo a systém bude nespoľahlivo cirkulovať.


11. Dimenzovanie vs. skutočný stav – kontrola pri revízii a servisnej návšteve

Revízny technik alebo servisný montážnik sa stretáva s inštaláciami, kde projektová dokumentácia buď neexistuje, alebo nezodpovedá skutočnému stavu. V týchto prípadoch je potrebné diagnostikovať hydraulické pomery meraniami na mieste:

11.1 Meranie skutočného prietoku

Prietok v konkrétnej vetve možno zmerať:

  • Ultrazvukovým prenosným prietokomerom (napr. Endress+Hauser Prosonic Flow 92) – neinvazívna metóda, vhodná pre diagnostiku bez zásahu do systému
  • Diferenčným tlakovomerom cez prednastavené regulačné ventily (metóda ΔpQ z charakteristiky ventilu)
  • Kalorimetrom na okruhu (pre vykurovacie systémy) – výpočet prietoku zo zmereného výkonu a teplotného spádu

11.2 Diagnostika podcirkulácie

Príznaky nedostatočného prietoku (podcirkulácia) v praxi:

  • Veľký teplotný rozdiel prívod/spiatočka nad 25 K pri bežných podmienkach
  • Pomalé dosiahnutie výkonovej rovnováhy po zapnutí systému
  • Zvukové prejavy – bublanie, kvrkanie (vzduchové kapsy zosilnené nízkou rýchlosťou)
  • Viditeľné rozdiely v povrchových teplotách podlahy pri infračervenom snímaní

11.3 Diagnostika prekrocirkulácie (predimenzované čerpadlo)

  • Malý teplotný rozdiel prívod/spiatočka (1–5 K) pri bežnom výkone
  • Zvýšená spotreba elektriny čerpadla
  • Hydraulický hluk v armatúrach (kavitácia pri regulačných ventiloch)
  • Zvýšené tepelné straty potrubných rozvodov

12. Softvérové nástroje pre dimenzovanie – prehľad dostupných riešení

Výpočet ručne je pre jednoduché inštalácie efektívny, pre komplexnejšie projekty je softvérová podpora nevyhnutná. Prehľad nástrojov dostupných pre slovenských a českých projektantov:

  • MagiCAD for AutoCAD/Revit – profesionálny BIM nástroj, plnohodnotné hydraulické dimenzovanie vrátane vyvažovania a výberu čerpadla; cena licencie 800–1 500 €/rok; štandard u väčších projekčných kancelárií
  • REHAU Raucad/Rautherm – špecializovaný nástroj pre podlahové a stenové vykurovanie, bezplatný pre partnerov REHAU; výborný pre rýchle dimenzovanie PF systémov
  • IVAR dimenzovačná kalkulačka – online nástroj dostupný pre systémy IVAR, vhodný pre jednoduché projekty
  • Grundfos Webcaps / Product Center – bezplatný online nástroj primárne pre výber čerpadla, zobrazuje systémové krivky a pracovné body
  • Excel šablóny – mnohí skúsení montážnici pracujú s vlastnými tabuľkami na báze vzorcov pre opakované typy zákaziek; rýchle a dostatočne presné pre RD kategóriu

13. Najčastejšie chyby pri dimenzovaní v praxi

Na základe servisných skúseností a diagnostických návštev sa opakovane stretávame s týmito chybami:

  • Ignorovanie miestnych odporov: Výpočet iba lineárnych strát a pridanie iba 10 % paušálnej rezervy namiesto skutočného zahrnutia tvaroviek – vedie k nedostatočnému tlaku čerpadla
  • Použitie oceľových nomogramov pre PEX: Podhodnotenie skutočného prietoku pri danej dimenzii o 15–25 %
  • Rovnaká dimenzia pre celý rozvod: Neuplatňovanie zmenšovania priemeru smerom od zdroja k telesám – zbytočné náklady na materiál a vyššia tepelná strata potrubí
  • Nezahrnutie glykolovej korekcie: Kritická chyba pri tepelných čerpadlách a solárnych systémoch
  • Predimenzovanie čerpadla ako náhrada správneho dimenzovania: Výkonnejšie čerpadlo nevyrieši zlé dimenzovanie vetiev – len zvýši hluk, spotrebu a urýchli eróziu armatúr
  • Absencia hydraulického vyvažovania: Najčastejší dôvod sťažností na nerovnomerné vykurovanie – montážnik to označí za „regulačný problém" alebo pripisuje kotlu

14. Normy a legislatíva relevantná pre dimenzovanie v SR

Dimenzovanie potrubných rozvodov nie je len technická vec – má aj normatívny rámec, ktorý je záväzný pri projektovaní a realizácii:

  • STN EN 12828:2013 – Vykurovacie sústavy v budovách. Navrhovanie teplovodných vykurovacích sústav. Stanovuje požiadavky na hydraulické navrhovanie a vyvažovanie.
  • STN EN 14336:2005 – Vykurovacie sústavy v budovách. Inštalácia a uvádzanie do prevádzky teplovodných vykurovacích sústav. Obsahuje požiadavky na tlakové skúšky.
  • TPP 700 02 – Technické podmienky a pravidlá pre inštaláciu plynových spotrebičov – relevantné pre dimenzovanie rozvodov pri kotloch.
  • STN EN ISO 15875 – Plastové potrubné systémy pre rozvod teplej a studenej vody – sieťovaný polyetylén (PE-X); norma pre materiálové parametre PEX potrubia.
  • Vyhláška MŽP SR č. 453/2000 Z.z. a jej aktualizácie – požiadavky na energetickú efektívnosť budov; nepriamo ovplyvňuje dimenzovanie tým, že definuje maximálne tepelné straty, z ktorých vychádza výpočet prietokov.
  • STN EN 442 – Radiátory a konvektory; určuje výpočtové parametre (ΔT=50 K referencia) dôležité pre správne prepočítanie výkonov na skutočný teplotný spád inštalácie.

Pre projekty vyžadujúce stavebnú dokumentáciu (všetky projekty nad rámec bežných servisných zásahov) je dimenzovanie súčasťou projektovej dokumentácie vykurovania, ktorú podpisuje oprávnená osoba (autorizovaný stavebný inžinier alebo technik s autorizáciou SKSI v odbore TZB).


Najčastejšie otázky o dimenzovaní potrubia (FAQ)

Aká rýchlosť prúdenia je ideálna pre PEX potrubie v podlahovom vykurovaní?

Pre slučky podlahového vykurovania z PEX-a 17×2 je optimálna rýchlosť v rozsahu 0,15–0,4 m/s, čo zodpovedá prietoku cca 50–150 l/h na slučku. Rýchlosť pod 0,15 m/s vedie k riziku usadzovania kalu a vzniku vzduchových vankúšov, zatiaľ čo prekročenie 0,5 m/s prináša hlukové problémy a zvýšenú tlakovú stratu bez technického prínosu. Presnú hodnotu treba vždy overiť výpočtom z požadovaného tepelného výkonu slučky a teplotného spádu systému.

Ako zistím, či je existujúce potrubie poddimenzované bez výpočtu?

Najrýchlejší terénny indikátor je meranie teplotného spádu prívod/spiatočka pri maximálnom výkone zdroja. Hodnota nad 25 K pri teplotnom spáde projektovanom na 20 K naznačuje nedostatočný prietok – teda buď poddimenzovaný priemer, zaseknutý filter, čiastočne zatvorená armatúra alebo zafoulované potrubie. Diferenčným tlakovomerom môžete zmerať tlakovú stratu konkrétneho úseku a porovnať s nomogramom.

Musím pri výmene čerpadla prerátať aj potrubie?

Nie vždy, ale je to vhodné. Pri výmene čerpadla za novší model (napr. prechod z asynchrónneho na EC čerpadlo) treba overiť, či nové čerpadlo pokryje potrebný pracovný bod (Q, H) existujúcej siete. Ak pôvodná sieť nie je zdokumentovaná, odporúčame základné terénne meranie – tlakovú stratu kritickej vetvy a celkový prietok (kalorimeter alebo prenosný ultrazvukový prietokomer). Výmena čerpadla bez hydraulického overovania je najčastejšou príčinou nespokojnosti zákazníkov po servise.

Má zmysel dimenziou potrubia šetriť materiálové náklady (voliť menší priemer)?

Dlhodobo nie. Úspora na materiáli pri zvolení menšieho priemeru (napr. 17×2 namiesto odôvodneného 20×2) je jednorazová a pri cene PEX potrubia okolo 0,50–0,80 €/m pre 17×2 vs. 0,80–1,20 €/m pre 20×2 predstavuje pri 30 m úseku rozdiel cca 10–18 €. Vyšší odpor poddimenzovaného potrubia si však vyžiadal výkonnejšie čerpadlo (rozdiel ceny 30–80 €) a vyššiu ročnú spotrebu elektriny (pri rozšírenom 5 W rozdielu výkonu čerpadla = 43,8 kWh/rok × 0,25 €/kWh = 11 €/rok). Návratnosť úspory na materiáli je teda menej ako 2 roky – na opak potrubia (do betónu alebo za omietku) s predpokladanou životnosťou 50 rokov. Správna dimenzia je vždy lacnejšia ako poddimenzia.

Ako ovplyvňuje výška budovy dimenzovanie potrubí?

Výška budovy vstupuje do hydrauliky vo forme hydrostatického tlaku a gravitačnej zložky. Pri vykurovacích systémoch s teplotným spádom (hustota prívodu a spiatočky sa líši) existuje prirodzená gravitačná cirkulácia, ktorá pri vyšších budovách môže byť prínosom alebo problémom – závisí od smeru prúdenia. Pri výpočte pracovného bodu čerpadla sa hydrostatický tlak stĺpca vody vzájomne vyrušuje v uzavretom okruhu (prívod a spiatočka majú rovnakú výškovú diferenciu). Kritickým parametrom zostáva maximálny pracovný tlak v spodnej časti systému – pri výškovom systéme nad 40 m treba zónovať systém alebo použiť potrubia s vyššou tlakovou triedou.

Je nutné dokumentovať dimenzovanie pri rodinnom dome?

Podľa platnej legislatívy SR (Zákon č. 50/1976 Zb. – stavebný zákon a jeho vykonávacie vyhlášky) je projektová dokumentácia vykurovania povinná pre novostavby a rekonštrukcie vyžadujúce stavebné povolenie. Súčasťou projektovej dokumentácie je hydraulický výpočet vrátane dimenzovania potrubia. Pri svojpomocnej rekonštrukcii v existujúcom objekte bez zmeny stavebnej konštrukcie sa dokumentácia nevyžaduje zákonom, avšak je v záujme realizačnej firmy ju mať – slúži ako podklad pri prípadných reklamáciách a dokladuje správnosť návrhu.


Záver: Dimenzovanie ako základný nástroj profesionálneho montážnika

Dimenzovanie potrubných rozvodov nie je papierová cvičenie pre projektantov – je to praktická zručnosť, ktorá priamo ovplyvňuje kvalitu každej realizovanej zákazky. V prostredí roku 2026, keď zákazníci citlivo vnímajú energetické náklady a požadujú merateľné výsledky, sa rozdiel medzi správne a nesprávne navrhnutým rozvodom premieta priamo do spokojnosti s vykurovacou sústavou a do jej prevádzkovej ekonomiky.

Základný algoritmus je pritom zvládnuteľný: vypočítať prietoky z výkonov a teplotných spádov, z nomogramu zvoliť dimenzie s mernou stratou 50–150 Pa/m, sčítať lineárne a miestne straty po vetvách, identifikovať kritickú vetvu a na jej základe vybrať čerpadlo. Kľúčom k správnemu výsledku je dôslednosť – zahrnutie miestnych odporov, aplikácia korekcie pre glykol tam, kde je používaný, a záverečné hydraulické vyvažovanie.

Pre bežné zákazky rodinných domov postačuje PEX-a potrubie v dimenziách 17×2, 20×2 a 25×2,3. Potrubie IVAR PE-Xa patrí medzi overené produkty s certifikáciou pre PN6 pri 90 °C a PN10 pri 60 °C, pričom jeho hladká vnútorná stena (ε ≈ 0,007 mm) zabezpečuje nižšie hydraulické odpory oproti kovovým alternatívam. Pre menšie zákazky sú vhodné kotúče 120 m alebo 240 m, pre väčšie projekty podlahového vykurovania je hospodárnejšia voľba veľkého kotúča 600 m.

Ak vás zaujímajú konkrétne produkty pre vašu najbližšiu zákazku, pozrite si ponuku potrubia PEX-a od IVAR priamo na vykurujem.sk – nájdete tam PEX 17×2, PEX 20×2 aj PEX 25×2,3 v kotúčoch prispôsobených reálnym potrebám montážnych firiem.

Máte otázku k tejto téme?

Neviete sa rozhodnúť alebo riešite konkrétnu situáciu vo vašej domácnosti? Napíšte nám - radi poradíme.

Nevypĺňajte toto pole:
Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz.